Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

Warren G

Warren G

Warren G (właściwie Warren Griffin III) urodził się 10 listopada 1970 w Long Beach. Jest przyrodnim bratem Dr. Dre. Należał do gangu Rollin’ 20’s Crips. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów g-funkowych z takimi hitami jak „Regulate” czy „This D.J.”.

Początki

W 1991 roku Warren G zapoznaje się ze Snoop Doggiem. Jak pisze Ronin Ro w książce „Have Gun, Will Travel – The Spectacular Rise and Fall of Death Row Records” Warren G był „niechlujnym, aspirującym producentem, który dużo pił i miał nadzieję, że zostanie tak sławny jak jego brat przyrodni Dr. Dre”. Warren i Snoop razem z lokalnym DJ’em nagrywają niskobudżetowe demo. Do zespołu postanawiają jeszcze zwerbować szkolnego kolegę Snoopa, Nathaniela „Nate Dogga” Hale’a, aby śpiewał refreny. Grupę postanawiają nazwać 213, ze względu na numer kierunkowy do centrum Los Angeles.

Po skończeniu partii piosenek, Warren spotyka się ze swoim przyrodnim bratem, Dr. Dre, aby porozmawiać o kontrakcie nagraniowym. Reakcja Dre po usłyszeniu kawałków nie jest przychylna – stwierdza, że ich muzyka „jest do dupy”.

Mimo odrzucenia 213 nie przestają nagrywać i Warren przekazuje Dre kolejną taśmę. Tym razem Dre ma odmienne zdanie i wielokrotnie puszcza ją na swojej domowej imprezie. Jak pisze Ronin Ro „gdy przyjaciele namawiali Dre, by się napił, ten siedział koło magnetofonu”. Dr. Dre jest pod wrażeniem umiejętności Snoopa i przyjmuje go do wytwórni Death Row Records.

Współpraca z Death Row

Warren G

Sam Warren nie zostaje przyjęty, ale w 1992 roku pojawia się na „The Chronic” w utworze „Deeez Nuuuts”.

W 1993 roku pojawia się razem z Nate Doggiem na wyprodukowanym przez siebie kawałku Mista Grimma – „Indo Smoke”. W tym samym roku gościnnie występuje na „Doggystyle” Snoop Dogga w utworach „Bathtub” i „Ain’t No Fun”.

Co ciekawe, w utworze „Ain’t No Fun” Warren G nie bez powodu określa kolor samochodu w linijce „’64 Chevy, red to be exact”. W czasie gdy Warren, Snoop i Tha Dogg Pound nagrywali ten kawałek, przyszedł do nich wściekły Suge, właściciel Death Row Records. Jako członek Bloods denerwował się, że związani z Cripsami raperzy promują jedynie ten gang i wyraźnie dał do zrozumienia, żeby robili to samo z Bloodsami. W czasie jednej z imprez w domu Dre Warren został uderzony w twarz przez Suge’a, więc widok zdenerwowanego Suge’a przeraził go i zdecydował się dla Suge’a zarapować o czerwonym chevrolecie.

Kariera solowa

Warren G

W 1994 roku Warren wydaje w Def Jam swój pierwszy album – „Regulate… G Funk Era”. Staje się on wielkim hitem i trafia na 2. miejsce listy Billboard 200. Singiel z tego albumu nagrany wspólnie z Nate Doggiem, „Regulate”, oparty na samplu Michaela McDonalda – „I Keep Forgettin’” i Boba Jamesa „Sign of the Times”, staje się jednym z najbardziej rozpoznawalnych g-funkowych utworów. Krążek okrywa się potrójną platyną, a dziś jest zaliczany do klasyków.

W 1994 roku produkuje wspólnie z Nate Doggiem klasyczny kawałek 2Paca i Thug Life – „How Long Will They Mourn Me”.

W 1995 roku pojawia się na debiutanckim albumie „The Dove Shack”, na którym zostaje umieszczony utwór z debiutanckiego krążka Warrena – „This Is the Shack”. W tym samym roku pojawia się na debiucie duetu Twinz, który podobnie jak The Dove Shack współpracowali z Warrenem przy jego debiucie. Na albumie „Conversation” Warren produkuje i pojawia się w kilku kawałkach.

Dopiero w 1997 roku pojawia się kolejny album Warrena – „Take a Look Over Your Shoulder”. Promuje go na singlu utwór „I Shot the Sheriff”, który wykorzystuje sampel bardzo znanego utworu Boba Marleya o tym samym tytule. Album odnosi komercyjny sukces zgarniając złotą płytę.

W 1999 roku Warren wypuszcza kolejny krążek. Nosi on nazwę „I Want It All”. Na albumie pojawiają się tacy artyści jak Kurupt, Daz Dillinger, Nate Dogg, Crucial Conflict, Mack 10, Snoop Dogg, Val Young (znana z kolaboracji z 2Paciem) czy Slick Rick. Warstwa liryczna odbiega od poprzednich albumów – Warren pokazuje swoją spokojniejszą stronę. Utwór „I Want It All” z Mack 10, do którego zrealizowano teledysk i został wydany na singlu, ląduje na 13. miejscu na liście Hot 100.

W 2001 roku nakładem Universal Warren wydaje album „The Return of the Regulator”. Niestety nie jest on dostatecznie dobrze promowany, dlatego jego sprzedaż, pomimo świetnych kolaboracji m.in. z WC, Butchem Cassidym czy Soopafly’iem, jest gorsza od dwóch poprzednich albumów.

Dwa lata później zostaje wydany debiutancki album założonej w 1991 grupy 213, „The Hard Way”. Album zostaje dobrze przyjęty i zajmuje wysokie miejsca na listach – 1 miejsce na liście Top R&B/Hip-Hop Albums i 4 miejsce na liście Billboard Hot 200. Promują go kawałki „So Fly”, parodia utworu Monici „So Gone” i „Groupie Luv” z prześmiewczym teledyskiem, w którym raperów gonią brzydkie fanki. Co ciekawe teledysk został nakręcony w domu Snoopa.

W 2005 roku pojawia się „In the Mid-Nite Hour”, album wydany nakładem niezależnej wytwórni „Lightyear Entertainment”. Pomimo doskonałego doboru gości (m.in. na utworze „Get U Down” pojawiają się razem Ice Cube, B-Real i Snoop Dogg), album nie sprzedaje się dobrze i pojawia się dopiero na 80. miejscu listy Billboard 200. Co ciekawe, aż na siedmiu z 19 tracków pojawia się raper Bishop Lamont.

W marcu 2008 roku pojawił się kawałek „Mr. President”, w którym zachęca do głosowania w wyborach na prezydenta USA. W tym samym roku zostały też wypuszczone kawałki „She Got Her Own Ringtone”, „Crush” i „Virgin”.

Na początku kwietnia 2009 roku został opublikowany zapowiedziany na album „The G Files” utwór Mr. DJ.

W tym samym roku opublikowano także  „100 Miles And Runnin'” z Nate Doggiem i Raekwonem, „Swagger Rich” ze Snoop Doggiem i „Let’s Get High” z Travisem Barkerem i Black Nicciem.

Warren G - This Is Dedicated to You29 września 2009 roku „The G-Files” trafia do sklepów. Oprócz  stałych gości takich jak Nate Dogg, RBX czy Snoop Dogg, pojawiają się na nim młodsi artyści – m.in. Black Nicc, Halla i Mr. Lucc. Ostatecznie na album nie trafia kawałek „Mr. DJ”, ponieważ Warren G… zapomniał skąd wziął sampel do tego utworu.

Warren G wciąż jest aktywny na scenie, chociaż od 2009 roku nie wydał żadnego albumu wydając jedynie kilka pojedynczych tracków takich jak np. „This Is Dedicated to You” (trybut dla Nate Dogga) czy „Party We Will Throw Now” z wokalami Nate Dogga oraz gościnnym udziałem The Game’a. Warren G regularnie produkuje także utwory dla innych artystów, między innymi „Leave You Alone” dla Young Jeezy’ego.

Podyskutuj o Warrenie G na forum

Dyskografia

1994: Regulate…G Funk Era
1997: Take a Look Over Your Shoulder
1999: I Want It All
2001: The Return of the Regulator
2004: The Hard Way (z 213)
2005: In the Mid-Nite Hour
2009: The G Files

Produkcje m.in. dla:

2Pac
Kurupt
Mista Grimm
Nate Dogg
Tha Eastsidaz
The Dove Shack
Twinz