Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

Shade Sheist

Shade SheistShade Sheist, właściwie Tramayne Thompson, urodził się 22 października 1981 roku. Jest raperem pochodzącym z Inglewood w Kalifornii.

W 2002 roku wydał swój debiutancki album „Informal Introduction”, który jest do tej pory jego najbardziej znanym dziełem.

Wczesne lata

Dorastając w Inglewood, Shade Sheist wychowuje się na rapie. W wieku 10 lat zaczyna pisać teksty i z najlepszymi przyjaciółmi tworzy grupę, która zdobywa pierwszą oraz drugą nagrodę na pokazie lokalnych talentów. Nad swoimi wczesnym nagraniami pracuje z takimi producentami jak Johnny „J”, Howie Hersh i Ronnie King.

W latach 1994–1999 występuje jako Shady Montage w Hollywood Records. Pod tym przydomkiem wydaje około 1997 roku 2 single: „Shake You Down” oraz „Leaving You Again”. Zostają one dobrze przyjęte i puszczane na antenie głównych krajowych stacji radiowych.

W pewnym momencie tego okresu zaprzyjaźnia się z innym artystą z wytwórni, Biggie Smallzem (artystą, który był przyczyną późniejszej zmiany pseudonimu artystycznego Christophera Wallace’a na Notorious B.I.G.) i tworzy z nim nagrania. Jako nastolatek gra w kilku teledyskach, w tym między innymi w „So Many Tears” 2Paca oraz „Attitudes” South Circle.

Kariera muzyczna

Shade SheistPierwszy raz profesjonalnie jako Shade Sheist występuje w 2000 roku w utworze „If You Were My Bitch” z kompilacji „Irv Gotti Presents: The Murderers”, która uzyskuje status złota. W „If You Were My Bitch” rapuje także między innymi Ja Rule, który zaprasza Shade Sheista na swój album „Rule 3:36″.

Tego samego roku Shade Sheist występuje w piosence „It’s Your Life” z tegoż albumu. Płyta okrywa się w Stanach Zjednoczonych potrójną platyną. Także w 2000 roku Shade Sheist razem z N.U.N.E. zakłada PYO Entertainment International, firmę skupiającą się na różnych usługach multimedialnych.

Dodatkowo Sheist zapoznaje się z Damizzą, producentem z Los Angeles, który pracuje jako starszy dyrektor ds. relacji z artystami w stacji hip-hopowej Power 106. Wydaje on kompilację różnych artystów pod tytułem „Where I Wanna Be”. Sheist i Nate Dogg wykonują g-funkową tytułową piosenkę, która debiutuje na 60 pozycji na liście Hot R&B/Hip-Hop Songs oraz na 1 na liście Hot Rap Singles.

Shade Sheist i Nate Dogg współpracują ponownie razem na utworze „Cali Diseaz” z soundtracka do filmu „Szybcy i wściekli” z 2001 roku. Damizza nagrywa utwór „Bad News” z Shade Sheistem i N.U.N.E. na soundtrack do serialu „Dark Angel” z 2002 roku.

Informal Introduction

W 2002 Sheist wydaje swój pierwszy debiutancki album „Informal Introduction”. Album ten posiada produkcje od takich producentów jak Damizza, Timbaland, DJ Quik oraz Kay Gee (członek Naughty By Nature).

Singlami zostają takie tracki jak: Money Owners (z Timbalandem), Wake Up (z Nate Doggiem) oraz John Doe (z DJ Quikiem, AMG, Hi-C oraz Swiftem). Oprócz osób, które uczestniczą w singlach, gościnnie można usłyszeć także takich artystów jak: LaTonya Holmes, Fabolous, Kurupt, Knoc-Turn’al, N.U.N.E., Vita, Barbara Wilson, Caz oraz Damizza. Album jest w sporej części utrzymany w g-funkowym brzmieniu.

Na album trafiają także wcześniej wydane utwory „Cali Diseaz” i „Where I Wanna Be”. Do tego drugiego zostaje stworzony teledysk, w którym statystami są między innymi: N.U.N.E., TQ, Irv Gotti, Ja Rule oraz The D.O.C. Powstaje także klip do utworu „Money Owners”, na którym pojawia się Dr. Dre. Shade Sheist oświadcza, że był on dla niego dużą pomocą podczas tworzenia „Informal Introduction”.

Jeszcze w 2002 roku zostaje wydany album Knoc-turn’ala pt. „L.A. Confidential Presents: Knoc-turn’al”, na którym znajduje się utwór „Str8 Westcoast (Remix)” z gościnnym udziałem Shade Sheista.

W 2004 roku ukazuje się piosenka Shade Sheista „What Would You Do” z Nate Doggiem oraz Mariah Carey.

W tym samym roku PYO wydaje mixtape „GTA2: Err’Body On This”. Na płycie możemy usłyszeć takich artystów jak: Shade Sheist, N.U.N.E., AMG, Hi-C, The Notorious B.I.G., Bizzy Bone, Sean Paul, Beyonce, 2Pac, Knoc-Turn’Al, Nate Dogg, XL Middleton, Rev czy Mariah Carey. Sheist rapuje na 12 z 18 tracków.

Na mixtapie znajdują się zarówno nowe beaty, jak i te już wcześniej wykorzystane przez innych artystów. Do tych drugich zostają dodane nowe elementy. Na mixtape trafiło kilka g-funkowych utworów.

Czerwiec 2005 roku jest datą wydania przez PYO mixtape’u „GTA3: Real West Coast Radio”. Znajdują się na nim 22 tracki, z czego na 12 możemy usłyszeć Shade Sheista. Oprócz niego na płycie udzielają się jeszcze między innymi: 50 Cent, N.U.N.E., Nate Dogg, R.Kelly, Eddie Kane Jr., Hi-C, AMG, 2Pac, The Notorious B.I.G. oraz Snoop Dogg.

I tym razem na mixtape trafiają nowe beaty, jak i te już wcześniej wykorzystane. Jednakże w przeciwieństwie do poprzedniej części serii „GTA”, na „GTA3: Real West Coast Radio” nie trafiają żadne g-funkowe kawałki.

Utwór „What Would You Do” pojawia się na drugim albumie Shade Sheista „Before The Waitin’ Before The Hatin'”, który zostaje wydany w 2005 roku w PYO Entertainment International. Płyta sprzedaje się w nakładzie co najmniej 50 000 kopii.

Shade Sheist & Dr. DreW 2006 roku płytka zostaje wydana w wersji cyfrowej, ale bez utworu „What Would You Do”. Na płycie pojawiają się: L.T. Hutton, N.U.N.E., Knoc-Turn’al, Mariah Carey, Nate Dogg, Jayo Felony, Kurupt, Youth Authority, Mack 10, Techniec, Fingazz, The Goodfellas, Krayzie Bone oraz Wish Bone. Produkcje zapewnili L.T. Hutton, Bear, Damizza, sH-Bomb oraz sam Shade Sheist. Na albumie można usłyszeć inspiracje g-funkiem.

W 2007 roku zostaje wydana kompilacja „Classic Hits & Familiar Sh*t Vol. 1″ z utworami Shade Sheista. W tym samym roku wydany zostaje utwór „Lights Out” na którym możemy usłyszeć Shade Sheista, N.U.N.E.’a, Bishopa Lamonta oraz Stat Quo. Także w 2007 roku Sheist gra jako statysta w teledysku Eddie Kane Jr.’a „Sells A Mill”.

W 2008 zostaje wydana płytka „Informal Introduction OG”. Tak samo jak poprzedni album Shade Sheista, zostaje on wydany po szyldem PYO Entertainment International. Na płytę trafia 21 piosenek. Gościnnie można usłyszeć między innymi: Kurupta, Technieca, Mack 10’a, Nate Dogga, N.U.N.E., DJ Quika oraz AMG.

Shade Sheist tłumaczy, że jest to jego debiutancki album w takiej formie jakiej chciał go wydać. „Informal Introduction” jest wersją jego albumu zmienioną przez Universal Records. Mimo to Shade oświadcza także, że uznaje płytę „Informal Introduction” za klasyk, ale podczas nagrywania miał inną wizję końcowej wersji tego krążka. Stwierdza także, że pomimo tego obie wersje albumu znaczą dla niego bardzo dużo oraz w pełni go określają.

Jeszcze w 2008 roku Shade Sheist wydaje mixtape „Out of Sight Out of Mind (USA Edition)”. Możemy na nim gościnnie usłyszeć takich artystów jak: Nate Dogg, Bishop Lament, Lil Kim, N.U.N.E., Mariah Carey, Stat Quo, Ne-Yo, Roscoe, Krayzie Bone, Teddy Riley, Irv Gotti, Dr. Dre, Eddie Kane Jr. oraz Jayo Felony.

Jest to pierwszy oficjalny „WorldTape”, czyli mixtape, którego różne wersje mają być zrobione dla wszystkich głównych krajów na świecie (w tym między innymi dla Japonii, Wł0ch, RPA, Wielkiej Brytanii i Niemiec). Tak samo jak mixtape’y PYO, tak i na „Out of Sight Out of Mind (USA Edition)” trafiają zarówno nowe, jak i wcześniej użyte podkłady.

W 2008 roku Shade Sheist pojawia się razem z N.U.N.E i Eddie Kane Jr. na mixtapie duetu The Conference pt. „The Conference” w utworze „Ride It Out”. Jest to debiut The Conference w PYO. Kolejnym gościnnym udziałem Shade Sheista okazuje się być utwór z tego samego roku pt. „Gangsta Bitch” z albumu „The Cali Classic Album” wydanego w PYO przez duet Cali & Classic.

W tym samym roku Sheist, N.U.N.E. oraz inni raperzy powiązani z PYO koncertują na całym świecie (ogólnie Shade Sheist koncertował między innymi w: Japonii, Australii, Anglii, Kanadzie, Hiszpanii, Grecji i jako pierwszy hip-hopowy artysta w Tajwanie).

Jeszcze w 2008 zostaje wydany remix utworu Mariah Carey „I’ll Be Lovin’ U Long Time” na którym rapuje Shade Sheist. Zostaje do niego stworzony nowy podkład przez C-Infamousa. Innym trackiem udostępnionym w tym roku jest wyprodukowany przez Szweda Jonathana Jamesa „My Turf” z udziałem San Quinna, Ya Boya, Shade Sheista, N.U.N.E.’a oraz Redruma.

W 2009 roku premierę ma druga edycja WorldTape’u Shade Sheista „Out of Sight Out of Mind (Canada Edition)”. Gościnnie można usłyszeć kanadyjskich artystów, a także takich wykonawców jak: N.U.N.E., Kurupt, Techniec, Mariah Carey, Roscoe, Bone Thugs-n-Harmony oraz Above The Law.

Co ciekawe, na mixtape trafia kawałek „Leaving You Again”, nagrany jeszcze jako Shady Montage oraz oryginalna wersja utworu „If You Were My Bitch”. W tym samym roku The Dope Enemy wydaje singiel „Private Club” na którym oprócz niego możemy usłyszeć TQ, Shade Sheista i Mams Taylora.

Także w 2009 roku J Steez wydaje album „Return Of Tha West (Part 1)”. Trafia na niego g-funkowy track „Lap Dance” z udziałem Shade Sheista, N.U.N.E.’a i XL Middletona. Jeszcze tego samego roku zostaje opublikowana piosenka RedMusicUK „Bad Enough” z gościnnym udziałem Shade Sheista, Young Noble’a oraz TQ. Później tego samego roku zostaje opublikowany klip do tego utworu.

W 2009 roku trafia do sprzedaży album z różnymi projektami Damizzy „Remixed, Remastered, and Unreleased”. Na 3 utworach można usłyszeć Shade Sheista.

Shade SheistW 2010 roku Sheist razem z N.U.N.E. wydaje w PYO Entertainment International nowy album „Movin Units”. Gościnnie na płycie udzielają się między innymi Redrum781 oraz Eddie Kane Jr.

Singlem z płytki zostaje utwór „Movin Like a Boss”, na którego podstawie bazuje kilka międzynarodowych remiksów. Także w 2010 roku Shade Sheist rapuje gościnnie w g-funkowym  kawałku „It’s The Week-End” z płyty Enois Scrogginsa „International-E”.

Shade Sheist przymierza się do wydania w 2011 roku nowego solowego albumu zatytułowanego „P.N.L.A: The Exit Strategy”. Na płycie mają znaleźć się tacy artyści jak: N.U.N.E., Roscoe, Techniec, TQ oraz Mr. Criminal.

31 maja 2011 roku miała miejsce premiera singla – typowo g-funkowego, wyprodukowanego przez francuskiego producenta Sovana utworu „Queen” z gościnnym udziałem LaToiyi Williams. Utwór pojawia się też na niedawno wydanym albumie VS Productions Presents the Playtime.

W 2013 roku Shade Sheist wypuśćił do Internetu EP „Blackops”, na którym znajduje się 7 w pełni g-funkowych utworów.

Podyskutuj o Shade Sheiście na forum

Ciekawostki

Pierwszym gangsta raperem, którego usłyszał Shade Sheist jest DJ Quik.

Nate Dogg uwielbiał muzykę Shade Sheista, a Sheist uwielbiał muzykę Nate’a. Byli przyjaciółmi.

Dyskografia

2000: Damizza Presents: Where I Wanna Be [6/12 tracków]
2002: Informal Introduction
2005: Before The Waitin’ Before The Hatin’
2008: Informal Introduction OG
2010: Movin Units (z N.U.N.E.)
2013: Blackops EP
zapowiedziany: P.N.L.A: The Exit Strategy

Mixtape’y

2003: Put Yourself Out – Grand Theft Audio 1 [10/17 tracków]
2004: Put Yourself Out – Grand Theft Audio 2: Err’Body On This [12/18 tracków]
2005: Put Yourself Out – Grand Theft Audio 3: Real Westcoast Radio [12/22 tracków]
2008: Out of Sight Out of Mind (USA Edition)
2009: Out of Sight Out of Mind (Canada Edition)

Poprawki, edycja: Marcin