Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

RBX

RBX to skrót od „Reality Born X”, pseudonimu który nosi pochodzący z Long Beach Eric Dwayne Collins, kuzyn Snoop Dogga i Daza Dillingera. Jest także znany pod pseudonimem Narrator X.

Początki w Death Row Records

Raper w 1992 debiutuje na płycie Dr. Dre „The Chronic” między innymi w takich w utworach jak „The Day the Niggaz Took Over”, „Lyrical Gangbang” czy „High Powered”.

Wyróżnia go bardzo mocny głos, unikalne rymy i charakterystyczne flow. W 1993 RBX dostaje nagrodę Grammy za tekst do utworu Dr. Dre „Let Me Ride”.

W tym samym roku X występuje na płycie swego kuzyna Snoop Doggy Dogga, „Doggystyle”, w utworze „Serial Killa”, a w 1994 dodaje swe wokale do kawałka Dre i Ice Cube’a, „Natural Born Killaz”. Utwór ten jest ostatnim z Death Row, w którym możemy usłyszeć RBX’a. W wyniku nieporozumień w sprawach finansów i promocji samego Erica, RBX jako jeden z pierwszych artystów opuszcza Death Row Records.

Po Death Row Records

RBXRBX solowy debiut zalicza w 1995 roku albumem o tytule „The RBX Files”. Płytę wydaje nieznana wytwórnia Premeditated. Krążek promowany jest przez dwa klipy: do kawałka „AWOL” i „Rough Is The Texture”.

Twórczość RBX’a słyszana na krążku znacznie odbiega od tego, co prezentują jego kuzyni Snoop czy Daz. Brak tu luźnego stylu, cała płyta jest mroczna i niepokojąca, a mocny głos RBX’a dopełnia dzieła.

Album nie jest pozbawiony g-funkowego posmaku, choć nie jest to coś, do czego przyzwyczaili słuchaczy inni reprezentanci sceny z Long Beach.

Dodatkowego smaku płycie daje fakt, że „AWOL” jest kawałkiem wymierzonym prosto w Death Row, zwłaszcza w Dr. Dre i Snoopa. „The RBX Files” dociera na 62 miejsce listy Billboard 200 i na 12 miejsce Top R&B Albums, żadne późniejsze wydawnictwo rapera nie doścignęło debiutu.

W 1996 roku RBX jako pierwszy były raper Death Row ma okazję rapować u boku reprezentanta Ruthless Records, a mianowicie występuje z B.G. Knocc Outem na albumie comptońskiego rapera Q’sty Tha Dona w numerze „Ten Steps And Draw”.

W 1997 roku nieoczekiwanie możemy usłyszeć RBX’a na albumie Dr. Dre „Presents The Aftermath”. Raper z Long Beach pojawa się w kawałku „Blunt Time” i oraz w promowanym teledyskiem utworze „East Coast/West Coast Killas” u boku KRS-One’a, Nasa i B-Reala (razem jako Group Therapy).

Rok 1998 przynosi RBX’owi współpracę z Eminemem i Sticky Fingazem w utworze „Remember Me” z „The Marshall Maters LP”. W tym samym roku RBX występuje na albumie MC Rena, „Ruthless For Life”, w kawałku „So Whatcha Want”, w którym rapuje również Snoop Dogg (w tym samym składzie raperzy współpracowali w kawałku „Legend Of Jimmy Bones” ze ścieżki dźwiękowej filmu Snoop Dogga „Bones”).

Dalsza kariera

RBXPo czterech latach oczekiwania na album rapera, w 1999 roku RBX wydaje „No Mercy No Remorse”. Płyta składająca się z dwóch EP-ek, pozbawiona mrocznego klimatu debiutanckiego krążka, przechodzi praktycznie bez echa. Oprócz tego RBX pierwszy raz współpracuje z Kuruptem, Nate Doggiem i Warrenem G od czasów Death Row na krążku tego ostatniego pt. „I Want It All” w utworze „Gangsta Love”.

Na kolejny występ gościnny RBX’a pozostało fanom czekać do 2002 roku. Raper pojawia się na składance Snoopa: „Doggystyle Allstars vol. 1” u boku Soopafly’a, E-White’a i samego Snoopa w utworze „Not Like It Was: without Bandana”, do którego zostaje nakręcony klip.

Na tym samym krążku X występuje w utworze „Doin’ It Big” z E-Whitem. W tym samym roku RBX nagrywa wraz z The Lady Of Rage gościnne wersy do kawałka „Batman & Robin” na album swego kuzyna Snoop Dogga, „Paid The Cost to Be Tha Boss”.

W 2004 roku Reality Born X powraca z kolejnym wydawnictwem, „Ripp The Game Bloody”, które wydało ponownie Premeditated. Niestety i ta płyta dzieli los poprzedniego wydawnictwa i nie osiąga wielkiego sukcesu mimo, że udziela się na niej spora część DPGC. Podobnie jest z kolejnym, wydanym w 2005 roku krążkiem Narratora (inny pseudonim RBX’a) noszącym tytuł „The Shining”, na którym występują tacy artyści jak I Smooth 7, Daddy V, Val Young, Tha Chill czy Soopafly.

Następną płytę, „Broken Silence”, Narrator wydaje w 2007 roku. Promuje ją teledyskiem do utworu „Overdue”, który wyprodukował Snoop, jednakże i ona nie odnosi komercyjnego sukcesu. Tego samego roku Snoop Dogg, RBX i MC Eiht nagrywają utwór „What Does It Take” i teledysk do niego na mixtape DJ’a Crazy Toonesa, „CT Experience”.

W międzyczasie, oprócz kolaboracji z raperami, RBX nagrywa utwór z metalowym zespołem Korn pt. „Ruff N Uff” na ich nieoficjalny rapowo-metalowy album, z którego większość numerów przecieka do Internetu.

Podyskutuj o RBXie na forum

Dyskografia:

1995: The RBX Files

1999: No Mercy, No Remorse

2004: Ripp Tha Game Bloody: Street Muzic

2005: The Shining

2007: Broken Silence