Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

MC Ren

Lorenzo Jerald Patterson przychodzi na świat 14 czerwca 1969 roku w Compton w Kalifornii. Jest najbardziej znany z bycia członkiem grupy N.W.A.

Początki

Podczas ostatniego roku szkoły średniej starszy brat poznaje Lorenzo z Eazym-E. Eazy-E bez wahania przyjmuje Rena do swojej nowo powstałej wytwórni Ruthless Records. MC Rena zabrakło na „N.W.A. & The Posse” jednak dwa lata później po odejściu kilku osób z wytwórni można go usłyszeć na „Straight Outta Compton”. Razem z Ice Cubem piszą większość tekstów na płytę. Album odnosi ogromny sukces, a N.W.A. staje się bardzo popularne.

Odejście Ice Cube’a z N.W.A.

Krótko po tym z grupy odchodzi Ice Cube. MC Ren zostaje głównym tekściarzem w grupie. W 1990 r. N.W.A. wydaje EPkę „100 Miles and Runnin'”. Na płycie znajduje się druga część „Fuck the Police” – „SA Prize Pt. 2″ i diss na Ice Cube’a „Real Niggaz”.

W tym samym roku MC Ren z Dr. Dre i Eazym-E występują na kompilacji „We’re All In The Same Gang”. Miała ona na celu skończyć sprzeczki kilku artystów i zanieść pokój między gangami. Cała trójka występuje w tytułowym kawałku „We’re All In The Same Gang” do którego zostaje nagrany teledysk.

W 1991 r. N.W.A. wydaje ostatni album – „Efil4zaggin”. Album otrzymuje podwójną platynę. Na płycie znajduje się jeden z pierwszych g-funkowych utworów – „Alwayz Into Somethin'”. Na „Efil4zaggin” N.W.A. po raz kolejny atakuje Ice Cube’a, który po ataku N.W.A. w „Real Niggaz” na poprzedniej EPce grupy odpowiedział utworem „Jackin For Beats”. W pisaniu tekstów dla grupy Renowi pomagał nowy członek wytwórni Kokane, D.O.C. i w niewielkim stopniu Eazy-E.

Rozpad N.W.A. i solowy debiut

MC RenPo „Efil4zaggin” N.W.A. rozpada się, a Ren postanawia zacząć karierę solową. Z pomocą Eazy’ego  wydaje EPkę „Kizz My Black Azz”.

Niespodziewanie odnosi ona bardzo duży sukces, dostaje platynę, trafia na 12 miejsce listy Billboard 200 oraz na 10 miejsce Top R&B/Hip-Hop Albums. Do singla „Final Frontier” zostaje nagrany teledysk.

Bobby „Bobcat” Ervin wyprodukował wszystkie kawałki na album z wyjątkiem „Hounddogz” którym zajęli się DJ Train, Torture Chamber i sam MC Ren.

Po sukcesie „Kizz My Black Azz” MC Ren przystępuje do nagrywania nowego materiału. Początkowo album ma nazywać się „Life Sentence” jednak ostatecznie Ren po przejściu na islam rezygnuje z większości utworów i wydaje album „Shock Of The Hour” w 1993 roku.

Produkcją zajmują się DJ Train i Rhythm D. Część albumu to gangsta rap, a druga część to tzw. „muslim rap”. Kawałek „One False Move” jest po części uważany za odpowiedź na dissy Tweedy Bird Loc’a, który atakował Ruthless Records rok wcześniej na albumie „187 Ride By”. Nie jest to jednak pewne, bo sam MC Ren jedynie porusza podobny temat, ale nie wypowiada żadnych imion. Utwór „Mayday On The Frontline” zostaje umieszczony na soundtracku do filmu CB4.

W tym samym roku w pożarze umiera jeden z najbliższych przyjaciół MC Rena – DJ Train. MC Ren występuje gościnnie na różnych albumach do 1995 roku, kiedy to umiera kolejny przyjaciel Rena, Eazy-E.

Lorenzo występuje na pośmiertnym albumie Eazy’ego „Str8 Off Tha Streetz Of Muthaphuckkin Compton” w kawałku „Tha Muthaphukkin Real” – ostatnim nagranym za życia Eazy’ego.

W tym samym roku wydaje „The Villain In Black”, który zostaje dedykowany Trainowi i Eazy’emu. Produkcją zajęli się Cold 187um, Dr. Jam i Madness 4 Real co przyczyniło się do g-funkowego brzmienia albumu. Nie odnosi on jednak sukcesu komercyjnego i sprzedaje się słabo.

Dalsza kariera

MC Ren2 lata później wydaje „Ruthless For Life”. Odnosi duży sukces, a Ren zaprasza takich artystów jak Ice Cube, Snoop Dogg, RBX czy słynny duet 8 Ball & MJG. W tytułowym kawałku wspomina Eazy’ego i czasy w N.W.A.

Rok później występuje w kawałku „Some L.A. Niggaz” na albumie 2001 od Dr. Dre. Ma też udział w trasie koncertowej „Up In The Smoke Tour”. Niedługo później można go usłyszeć na albumie Ice Cube’a, „War & Peace Vol. 2″, w utworze „Hello”, w którym oprócz Rena można gościnnie usłyszeć Dr. Dre.

Pod koniec 2002 roku rozpoczyna prace nad albumem z Johnem Doe. Zaprasza takich artystów jak Ice Cube czy Paris. Ostatecznie album nie zostaje wydany, ale w 2003 roku wycieka do internetu jako „Reincarnated”.

W 2006 roku występuje gościnnie na mixtapie DJ Crazy Toonesa „CT Experience”. Rapuje razem z Xzibitem, WC i Young Maylayem w utworze „Roll On Em”, do którego jest też teledysk.

W 2008 roku powstały pogłoski o nowym albumie MC Rena. Raper początkowo potwierdził, że planuje wydać album „The Lost Tapes” z niewydanymi utworami. W tym samym czasie wyciekły do internetu kawałki z Big Rocciem mające znaleźć się na tej płycie. MC Ren poinformował też, że planuje wydać album „The Return of the Villain” do którego został wydany już singiel z taką samą nazwą.

Pod koniec października 2009 roku wychodzi nowy album MC Rena „Renincarnated”. Zawierający zaledwie 10 tracków album zostaje wydany jedynie w formie cyfrowej. Brzmienie albumu utrzymane jest w klimacie hardcore’owego gangsta rapu z West Coastu.

Podyskutuj o MC Renie na forum

Dyskografia:

1992: Kizz My Black Azz
1993: Shock Of The Hour
1996: The Villain In Black
1998: Ruthless For Life
2003: Reincarnated (z Johnem Doe, niewydany)
2009: Renincarnated