Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

Johnny „J”

Johnny „J” (właściwie Johnny Jackson) urodził się 28 sierpnia 1969 roku w Ciudad Juárez w Meksyku. Dorastał w South Central w Los Angeles. Zmarł 3 października 2008 roku. Jest jednym z najbardziej znanych g-funkowych producentów.

Początki

Jego kariera rozpoczęła się w 1990 roku, gdy wyprodukował dla kumpla z klasy, Candymana, kawałek „Knockin’ Boots”, który stał się przebojem, a album, na którym został wydany, uzyskał status platyny.

Współpraca z 2Paciem

Johnny "J" i 2Pac

2Pac usłyszał o osiągnięciach tego albumu i spotkał się z Johnnym. Zaowocowało to kawałkiem „Pour Out a Little Liquor”, wydanym w 1994 roku na soundtracku filmu „Above the Rim”, a także na albumie grupy „Thug Life”.

Rok później na albumie Me Against the World pojawia się druga produkcja Johnny’ego – bit do kawałka „Death Around The Corner”.

W czasie, gdy Tupac siedzi w więzieniu, Johnny wypuszcza swój album zatytułowany „I Gotta Be Me, który promują single „Get Away From Me” i „Diggin Um’ Out”. Do tego pierwszego zostaje także nakręcony teledysk. „J” wyprodukował i zarapował na każdym utworze z tego albumu, a na „Love’s the Way” nawet śpiewa.

Po wyjściu Tupaca z więzienia Johnny zabiera się do pracy jako producent. Na albumie All Eyez On Me pojawia się aż 11 produkcji jego autorstwa, w tym utwory takie jak „All Eyez On Me”, „How Do U Want It” czy „Life Goes On”. Album ten jest dzisiaj uznawany za jeden z najlepszych w historii rapu.

Johnny J nagrał z Tupaciem razem około 100 kawałków, z czego większość nie została wydana. Wiele kawałków nagranych we współpracy z Johnnym zostało zremixowanych i wydanych na pośmiertnych albumach 2Paca.

Po śmierci 2Paca

Johnny "J"

Po śmierci Paca Johnny współpracuje z Bizzy Bone’em z Bone Thugs-N-Harmony. Produkuje dla niego pięć kawałków, z czego trzy, „Yes Yes Y’all”, „Thugz Cry” i „Nobody Can Stop Me”, pojawiają się na albumie „Heavenz Movie”, który zyskuje status złota. Pozostałe dwa, Confessions (ze zwrotką 2Paca) i Life Goes On (trybut dla 2Paca), nie zostały umieszczone na albumie. Zwrotka 2Paca z Confessions pojawia się na pośmiertnym albumie  2Paca „Until the End of Time” w kawałku „Breathin'”.

Johnny po śmierci 2Paca współpracował między innymi (oprócz Bizzy’ego) z Nate Doggiem, Big Syke’iem, Napoleonem i Chamillionairem.

Z Napoleonem, członkiem Outlawz, nagrywa w 2004 roku, razem z Val Young, trybut dla 2Paca zatytułowany „Never Forget”. Do utworu został także zrealizowany teledysk, w którym oprócz Napoleona, Johnny’ego i Val pojawiają się członkowie Outlawz.

W 2008 roku Johnny współpracował z aktorką i piosenkarką R&B Tatyaną Ali nad jej drugim albumem.

Śmierć

3 października 2008 roku Johnny „J”  zostaje zamordowany lub popełnia samobójstwo wyskakując z górnej kondygnacji budynku więzienia w Los Angeles, gdzie trafił za jazdę pod wpływem alkoholu. Przyjaciele i rodzina nie wierzą w samobójstwo. Miał 39 lat.  Zostawił po sobie żonę i dwójkę dzieci oraz własną wytwórnię Klock Work Entertainment.

Podyskutuj o Johnnym „J” na forum

Dyskografia:

1995: I Gotta Be Me

Produkcje m.in. dla:

2Pac
Big Syke
Bizzy Bone
Candyman
Chamillionaire
Napoleon
Nate Dogg
O.F.T.B.
Outlawz
Thug Life