Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

Foesum

Foesum to grupa z Long Beach, w skład której wchodzi DJ Glaze, MNMsta i T-Dubb. Foesum to jedna z najbardziej znanych undergroundowych g-funkowych grup.

Historia grupy zaczyna się w 1986 roku. Wtedy to DJ Glaze wraz z MNMstą stworzyli DJ’ską grupę Perfection, w skład której zwerbowali ludzi z liceum. Przez najbliższe 3 lata grupa występuje na szkolnych i ulicznych imprezach oraz na weselach.

Początki nagrywania

W 1989 roku postanawiają stworzyć własne nagranie. Travvy Trav, jeden z najstarszych członków grupy, zaczyna szukać najlepszego MC w Long Beach. Tak trafia na artystę o ksywie Domino. Grupa kupuje automat perkusyjny Roland 808 i zaczyna tworzyć dema myśląc o podpisaniu kontraktu z wytwórnią muzyczną. Do grupy dołączają Tender D i Mellow D, obecnie znani jako Twinz. Z grupy odchodzi jednak z powodu nieporozumień Domino.

Po odejściu rapera grupa nagrywa ze Snoop Doggy Doggiem utwór „Let Em Understand Perfection”, który dissuje Domino. W 1991 roku Perfection zapoznaje się z Big Wesem i Suge’em Knightem, którzy wtedy byli ochroniarzami grupy New Edition. Big Wes miał własną wytwórnię, Lockdown Records, i zainteresował się grupą.

Wtedy grupa zmieniła nazwę z Perfection na Foesum, a w jej skład w tamtym czasie wchodzili DJ Glaze, MNMsta, T-Dubb i Wayniac. Grupa nagrała swój album w studiu Solar Records, jednak nie dostała kontraktu. W 1992 roku Wayniac otrzymuje od Warrena G propozycję wystąpienia na albumie „Regulate… G Funk Era”. Przyjmuje ją i razem ze swoim bratem, Trip Lociem, zakłada duet Twinz, który podpisuje kontrakt w Def Jam Recordings.

Tymczasem w składzie Foesum zostają DJ Glaze, MNMsta, T-Dubb oraz jego starszy brat Travvy Trav. Travvy Trav umiera jednak z powodu problemów z sercem i Foesum zostaje trio.

Kariera

Foesum W 1994 roku grupa zapoznaje się z Julio G i Tonym G, prowadzącymi audycje w radiu KDAY. Dzięki pomocy Julio nagrywają „Lil Somethin’ Somethin’” i „Listen To The Sound”.

Nagrania zainteresowały Eazy’ego-E, Big Beat/Atlantic Records i Tommy Boy Records. W styczniu 1995 roku grupa podpisuje kontrakt z Atlantic Records. Pierwszy singiel, „Lil Somethin’ Somethin’”, zostaje wypuszczony latem 1995 roku i zdobywa wszystkie radiostacje.

We wrześniu 1996 roku wychodzi debiutancki album Foesum o nazwie „Perfection”.

Na albumie, oprócz wspomnianych Lil Somethin’ Somethin’” i „Listen To The Sound”, pojawiają się między innymi takie utwory jak „The Ultimate Collaboration” z gościnnym występem Wayniaca czy „Runnin Game” z gościnnym udziałem Bo Roca z The Dove Shack. Całość utrzymana jest w bardzo luźnym klimacie, który staje się charakterystycznym stylem Foesum.

Dopiero 6 lat później, w 2002 roku, wychodzi kolejny album Foesum – „The Foefathers”. Zostaje on wydany pod wytwórnią grupy – The Perfection Label. Na albumie gościnnie występują członkowie The Twinz (Wayniac w „Playin’ Foe Keeps”, Trip Loc w „Eastside Stories”) i The Dove Shack (refren Bo Roca w „Ain’t A Damn Thing Changed”), a klimat albumu jest podobny do „Perfection”.

W tym samym roku w grudniu, wychodzi undergroundowy album DJ Glaze’a, „Ultimate Collaborations”, zawierający remixy i niewydane utwory Foesum i powiązanych artystów.

W 2004 roku Foesum wypuszcza „The Greatest Hits – Volume One”, zawierający sześć hitów grupy i sześć nowych utworów. W tym samym roku wychodzi pierwszy solowy album MNMst’y, „Walk In My Shoez”. Również w tym samym roku pojawia się album „The Lost Tapez”, który zawiera utwory z pierwszych demówek grupy, w tym kawałek ze Snoopem.

Pod koniec 2004 roku wychodzi jeszcze jeden album – nagrany w 48 godzin „48 Hours: The White Album” E-White’a, dobrego kumpla ekipy, którego można usłyszeć na „The Foefathers”. Produkcja była nadzorowana przez Foesum, a E-White zaraz po nagraniu albumu poszedł do więzienia na 9 miesięcy.

W 2005 roku wychodzi trzeci album grupy – „U Heard Of Us”. Tradycyjnie gościnnie występują członkowie The Twinz (Trip Loc w „Keep It On The Lolo” i duet razem w „The Grand Finale”) i The Dove Shack (refren Bo Roca w „Best Thingz In Life Are Free”). Jak przystało na Foesum całość również utrzymana jest w luźnym klimacie, a produkcjom trudno cokolwiek zarzucić.

Ostatnio

Foesum na koncercie

W 2006 roku wychodzi album z mixami grupy – „The G Mixes”. Na albumie pojawia się między innymi E-White i Julio G. Zremixowane są między innymi takie utwory jak „Runnin’ Game” z debiutanckiego albumu i „Best Thingz In Life Are Free” z „U Heard Of Us”.

W 2007 roku wychodzi drugi album MNMst’y, „Here For A Reason”.

Pod koniec tego roku Foesum wypuszcza pierwsze DVD – „In The City (Japan Tour) DVD”, na którym znajdują się materiały z trasy koncertowej po Japonii.

Na początku 2010 roku Foesum wypuszcza w Japonii nowy album o nazwie „Loyalty And Respect”. Na albumie brakuje DJ Glaze’a, a produkcje są zapewnione przez kilku różnych producentów. Gościnnie udziela się m.in. Bo-Roc, MC Eiht, Daddy V, Wayniac czy Kayzabro z japońskiej grupy DS455.

W 2011 roku wychodzi kolejny solowy album MNMsty – Unbreakable, na którym znajdują się także g-funkowe kawałki.

W 2012 wychodzi krótki album grupy pt. „Futuristic G’z”, na którym niestety nie pojawiają się żadne g-funkowe utwory.

Podyskutuj o Foesum na forum

Dyskografia:

1996: Perfection

2002: The Foefathers

2004: The Greatest Hits – Volume One

2004: The Lost Tapez

2005: U Heard Of Us

2006: The G Mixes

2010: Loyalty And Respect