Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

Fo’ Clips

Fo' ClipsFo’ Clips pochodził z Compton. Był członkiem Crips, a konkretnie Kelly Park Compton Crips.

Matka nie interesowała się synem, więc ten zarabiał sprzedażą narkotyków, napadami i czasem śpiewaniem.

Początki

W 1993 r. jego talent odkrywa Ronnie Ron i proponuje mu udział w kolaboracji Bloods & Crips. Clips zgadza się, podpisuje kontrakt z Warlock Records i zaczyna nagrywać początkowo pod pseudonimem Young Malcolm. Mimo, że jest członkiem Crips to wykonuje też refreny w piosenkach dla członków Bloods np. „Piru Love”.  Po wypuszczeniu „Bangin’ On Wax” zostaje uznany jednym z najlepiej prezentujących się artystów z Crips i dostaje propozycję udziału w nagrywaniu kolejnej płyty zespołu.

Dalsza kariera

Fo' Clips

W 1994 r. zostaje wypuszczona „Bangin’ On Wax II…The Saga Continues”, ale z powodu większej ilości wykonawców Fo’ Clips występuje na mniejszej ilości utworów. Kawałek „Wish U Were Here”, na którym Fo’ Clips wykonuje refren, zostaje uznany jednym ze 100 najlepszych rapowych utworów roku. Po kontynuacji „Bangin’ On Wax” zmienia pseudonim na Fo’ Clips.

Po nagraniu tego albumu Bloods & Crips rozpada się – Crips zaczynają nagrywać jako Nationwide Rip Ridaz, a Bloods jako Damu Ridas.

Fo’ Clips nie bierze udziału na płycie Nationwide Rip Ridaz i zaczyna tworzyć wraz z innym artystą i producentem z B&C – Tweedy Bird Lociem. Tweedy zaprasza go do nagrywania solowej płyty – „No Holds Barred”. Na albumie (wydanym w 1994) Fo’ Clips występuje na niemalże wszystkich trackach, m.in. w dissach na Ruthless Records i 2 Live Crew.

Solowy album

W 1995 postanawia wydać swój solowy g-funkowy album. Do nagrywania zaprasza paru starych znajomych m.in. Ronnie Rona czy AWOL’a (z Nationwide Rip Ridaz). Album nosi nazwę „Just Be Thankful” i zostaje wydany w maju 1995 r. przez Quality Records.

Największe hity z tego albumu to „Hold On”, „Can You Feel Me” i „Compton Street Lights”. Do tytułowego tracku Just Be Thankful zostaje nagrany teledysk w którym występują oprócz Fo’ Clipsa artyści z Dangerous Records. Album jak na undergroundowy sprzedaje się bardzo dobrze. Bitami zajęli się Tweedy Bird Loc i Ronnie Ron.

Śmierć

Na dwa tygodnie przed wydaniem albumu Just Be Thankful, w połowie maja 1995 roku, Fo’ Clips zostaje zastrzelony w drive-by przez członków 151 Pirus/Leuders Park.

Podyskutuj o Fo’ Clipsie na forum

Dyskografia

1993: Bloods & Crips – Bangin’ On Wax (jako Young Malcolm)
1994: Bloods & Crips – Bangin’ On Wax II… The Saga Continues (jako Young Malcolm)
1995: Just Be Thankful