Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

Eazy-E

Eazy-E (Eric Lynn Wright) urodził się 7 września 1963 r. w Compton, w stanie Kalifornia, gdzie również się wychowywał. Był synem Richarda i Kathie Wright. Jest jednym z najbardziej znanych gangsta raperów, który nagrywał także g-funk.

Początki

Eric już od najmłodszych lat jest członkiem gangu East Side Kelly Park Compton Crips. Uczęszcza do Taft High School w Woodland Hills, z której w 10 klasie zostaje wyrzucony. W tym czasie handluje narkotykami, z których zyski w 1987 roku przeznacza na otwarcie razem z Jerrym Hellerem wytwórni muzycznej, którą decyduje się nazwać Ruthless Records.

N.W.A.

Eazy i N.W.A.

W 1986 roku producent Dr. Dre i autor tekstu do pierwszego kawałka Eazy’ego, „Boyz-n-the-Hood”, Ice Cube, razem z Eazym zakładają grupę N.W.A. – skrót od Niggaz With Attitude, do której dołącza DJ Yella, Arabian Prince, a w 1988 roku MC Ren. W 1987 roku do Ruthless dołączają wspomniani artyści.

Pierwotnie kawałek „Boyz-n-the-Hood” był przeznaczony dla H.B.O., innej grupy należącej do wytwórni, ale został przez nich odrzucony. Wobec tego Eazy zostaje przekonany, żeby zarapować go samemu. W tym samym roku wychodzi singiel z tym utworem, który staje się jednym z największych hitów Eazy’ego.

W 1987 roku pod wytwórnią Macola Records wychodzi pierwszy album pod nazwą N.W.A. – „N.W.A. and the Posse”. Na albumie zostają umieszczone tracki od N.W.A., Eazy’ego, The Fila Fresh Crew i Rappinstine.

Właściwy debiut N.W.A. wychodzi w sierpniu 1988 roku pod nazwą „Straight Outta Compton”. Na albumie pojawia się bardzo kontrowersyjny ówcześnie utwór atakujący policję – „Fuck the Police”, który znacznie przyczynia się do wzrostu popularności grupy, a także między innymi „Express Yourself”, w którym mowa o cenzurze. Album zbiera świetne recenzje i sprzedaje się w liczbie ponad dwóch milionów kopii, a to wszystko bez organizowania większej trasy koncertowej.

Z utworem „Express Yourself” wiąże się ciekawa historia. W 1990 roku australijska stacja Triple J grała tę piosenkę bez przerwy, 24 godziny na dobę w ramach protestu przeciwko cenzurze. Po sześciu (!) miesiącach grania tego samego utworu władze zmusiły radio do zaprzestania puszczania tego kawałka.

Już w miesiąc po „Straight Outta Compton” wychodzi pierwszy solowy album Eazy’ego, „Eazy-Duz-It”. Album trafia na 41. miejsce na liście Billboard 200 i 12. na liście Top R&B/Hip-Hop Albums. Promują go takie kawałki jak wydany wcześniej „Boyz-n-the-Hood” czy „Eazy-er Said Than Dunn”. Album sprzedaje się w liczbie ponad 2 milionów egzemplarzy, zyskując status podwójnej platyny.

Pod koniec 1989 roku z grupy odchodzi Ice Cube. Powodem jest nieuczciwy podział pieniędzy w grupie.

W 1990 wychodzi EP od N.W.A. – „100 Miles and Runnin’”. Pomimo zaledwie 5 tracków na płycie, album sprzedaje się w 500 000 kopii, zdobywając status złotej płyty. Na albumie znajduje się diss na Ice Cube’a, „Real Niggaz”.

W marcu 1991 roku Eazy przyjmuje zaproszenie na lunch republikanów prowadzony przez prezydenta George H. W. Busha. Zaproszenie zostało do niego wysłane, ponieważ Eazy wsparł kwotą 2500 dolarów kampanię polityka, który walczył z cenzurą. Później Eazy w wywiadzie zaprzecza jakimkolwiek związkom z republikanami, mówiąc: „jak kurwa mogę być republikanem nagrywając takie kawałki jak „Fuck the Police”? Nie jestem ani demokratą ani republikanem. Nawet nie głosowałem, bo mój głos w niczym nie pomoże. Mam wyjebane na to, kto jest prezydentem”.

W 1991 roku wychodzi ostatni album N.W.A., „Efil4zaggin, czytany od tyłu – „Niggaz4Life”. Album odnosi olbrzymi komercyjny sukces trafiając na 1 miejsce listy Billboard 200 i 2 miejsce listy Top R&B/Hip-Hop Albums. Promują go wydane na singlach „Alwayz Into Somethin’” i „Appetite For Destruction”.

Do tego pierwszego zostaje również nakręcony kontrowersyjny teledysk. Jest on również uważany za pierwszy g-funkowy utwór. Przez album przewija się także kilka ataków na Ice Cube’a, który odpowiada na tracku „No Vaseline”. Utwór ten zostaje uznany za jeden z najlepszych dissów w historii hip-hopu i pozostaje bez odpowiedzi ze strony N.W.A.

W tym samym roku następuje rozpad N.W.A. – Dre z powodu kwestii finansowych opuszcza grupę na rzecz Death Row Records, co zapoczątkowuje nowy beef.

Rozpad N.W.A. i kariera solowa

Eazy-E

W 1992 roku Eazy wydaje 18-minutowe EP „5150: Home 4 tha Sick”, na którym zawarte są takie utwory jak „Neighborhood Sniper” czy „Only If You Want It”.

W tym samym roku wychodzi album „187 Ride By” Tweedy’ego Bird Loca, undergroundowego rapera z Compton, który dissuje na nim ekipę Ruthless za to, że nie przyjęto go to wytwórni.

Pod koniec 1992 roku wychodzi pierwszy solowy album Dre, „The Chronic”, na którym, między innymi w kawałku „Fuck wit Dre Day (And Everybody’s Celebratin’)” atakuje Eazy’ego.

Eric nie pozostaje dłużny i w listopadzie 1993 roku wydaje EP „It’s On (Dr. Dre) 187um Killa”, na którym atakuje Dre. Na albumie zostaje umieszczony diss „Real Muthaphuckkin G’s”, na którym pojawiają się nowi podopieczni Eazy’ego, B.G. Knocc Out i Dresta.

W 1994 Tweedy Bird Loc umieszcza na swoim albumie „No Holds Barred” kolejne utwory dissujące Eazy’ego, m.in. „Y’all Can’t Fucc With Us”. Atak pozostaje bez odpowiedzi ze strony Eazy’ego.

Śmierć

W marcu 1995 roku Eazy trafia do szpitala z podejrzeniem astmy. Badania wykazują AIDS.  W ciągu zaledwie dziesięciu dni kondycja Eazy’ego dramatycznie pogarsza się i 26 marca o 18:35 Eric umiera z powodu zapalenia płuc wywołanego AIDS.

Pośmiertnie

Grób Eazy'ego

Po śmierci Eazy’ego wychodzi nagrany jeszcze za jego życia album „Str8 off tha Streetz of Muthaphukkin Compton”. Wydany 24 listopada 1995 roku album zawiera takie utwory jak „Tha Muthaphukkin’ Real” czy „Just tah Let U Know”.

Na album nagrano około 60 utworów, w tym jednym z tracków był diss na Death Row Records, drugim utwór z gościnnym występem 2Paca i trzecim utwór z gościnnym występem Notoriousa B.I.G. Niestety nie zostały one do tej pory wydane.

Zaledwie 4 dni po „Str8 off tha Streetz of Muthaphukkin Compton” wychodzi kompilacja „Eternal E”.

Pośmiertnie zostają jeszcze wydane albumy „Impact of a Legend” (zawierający niewydane utwory i remixy) i „Featuring…Eazy-E” (zawierający utwory, na których gościnnie pojawił się Eazy).

Podyskutuj o Eazym-E na forum

Dyskografia:

1987: N.W.A. and the Posse (z N.W.A.)
1988: Straight Outta Compton (z N.W.A.)
1988: Eazy-Duz-It
1990: 100 Miles and Runnin’ (z N.W.A.)
1991: Niggaz4life (z N.W.A.)
1992: 5150: Home 4 tha Sick
1993: It’s On (Dr. Dre) 187um Killa
1995: Eternal E
1995: Str8 Off tha Streetz of Muthaphukkin Compton
2002: Impact of a Legend
2007: Featuring…Eazy-E