Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

DJ U-Neek

DJ U-Neek (właściwie Tim Middleton) urodził się 15 czerwca 1969 roku. Jest głównie znany z produkcji dla grupy Bone-Thugs-n-Harmony.

Początek współpracy z Bone Thugs-n-Harmony

W 1994 roku trafia do wytwórni Eazy’ego-E, Ruthless Records, gdzie produkuje utwory dla nowo przyjętej grupy Bone Thugs-n-Harmony. Na ośmiotrackową EP „Creepin on ah Come Up”, wydaną w czerwcu 1994 roku, Middleton produkuje trzy utwory – „Creepin’ on ah Come Up”, „No Surrender” oraz megahit „Thuggish Ruggish Bone”. Ten trzeci utwór trafia na 22. miejsce listy Billboard Hot 100.

Produkcje U-Neeka z tej EP charakteryzują się głośną piszczałą w tle (szczególnie w „Thuggish Ruggish Bone”), mocnym basem oraz mrocznym klimatem. Przez wielu fanów Bone Thugs-n-Harmony utwór „Thuggish Ruggish Bone” jest uważany za jedno z najlepszych nagrań zespołu. Zaliczany jest on również do klasyków g-funku. Pomimo zaledwie ośmiu utworów EP sprzedaje się w liczbie ponad 2 milionów egzemplarzy.

Dwa miesiące później, w sierpniu, wychodzi album damskiego duetu Menajahtwa, „Cha-Licious”. DJ U-Neek produkuje na ten album kawałek „Kuz Itz Like Dat”.

Kolejne sukcesy

DJ U-NeekProdukcje U-Neeka tak przypadają do gustu członkom Bone Thugs-n-Harmony, że ich następny album, „E 1999 Eternal”, wydany w lipcu 1995 roku, jest całkowicie wyprodukowany przez tego właśnie producenta.

Przy tworzeniu podkładów z Middletonem współpracują członkowie grupy, Tony C oraz Kenny McCloud. Single „1st of tha Month” oraz „Tha Crossroads” trafiają na 1 miejsca listy Billboard Hot 100, osiągając świetne wyniki w sprzedaży – „1st of tha Month” okrywa się złotem, a „Tha Crossroads” dedykowany pamięci Eazy’emu zdobywa status dwukrotnej platyny.

Ponadto album zostaje nominowany w 1996 roku do nagrody Grammy w kategorii najlepszy album rap. Z kilkoma wyjątkami („Budsmokers Only”, „Tha Crossroads”, „1 of tha Month” oraz „Buddah Lovaz”) klimat jest utrzymany w podobnej konwencji jak debiutancka płyta zespołu – mroczne dźwięki z mocnym basem uzupełnione piszczałami.

Co ciekawe, w produkcjach „Eternal” oraz oryginalnej wersji „Tha Crossroads” DJ U-Neek sięgnął po sample z wydanej na konsolę Sega Genesis gry „Eternal Champions”. Ostatecznie album sprzedaje się w liczbie dającej czterokrotną platynę.

W 1996 roku Middleton produkuje „Movin’ On”, który trafia na soundtrack filmu „The Great White Hype”.

W tym samym roku wychodzi album „Total Control” raperki Yo-Yo. G-funkowo brzmiący kawałek o nazwie „Steady Risin’” wyprodukował DJ U-Neek.

W lipcu 1997 roku wychodzi kolejny album Bone Thugs-n-Harmony – „The Art of War”. DJ U-Neek również produkuje cały album. Brzmienie nie odbiega wiele od poprzednio albumu. Pierwszy singiel z tego albumu, mroczny „Look into My Eyes” trafia na 4. miejsce listy Billboard Hot 100 i uzyskuje status platyny.

Drugi singiel, spokojny „If I Could Teach the World”, zdobywa status złota, a sam album okrywa się czterokrotną platyną. Na albumie U-Neek udowadnia, że potrafi robić bity każdego rodzaju, od niepokojących brzmień jak np. „Body Rott” do spokojnych „It’s All Real” czy „Family Tree”.

W 1998 roku DJ U-Neek produkuje kawałki na album „The Recipe” Mack 10. Są to „Ghetto Horror Show” oraz „#1 Crew In The Area”. Oba utwory mają charakterystyczne dla U-Neeka mroczniejsze brzmienie, choć w obu z nich brakuje piszczał.

W kwietniu 1999 roku wychodzi debiutancki solowy album członka Bone Thugs-n-Harmony, Krayziego Bone’a. DJ U-Neek ma udział w produkcji – tworzy podkład do „Where My Thugz At”. Kawałek ma mocne, agresywne brzmienie, a w tle słychać ciche piszczały.

We wrześniu tego samego roku wychodzi debiutancki album piosenkarki R&B/soul Angie Stone. Middleton produkuje spokojny utwór „Visions”, po raz kolejny dowodząc, że jest wszechstronnym producentem.

Producencki album

Miesiąc później DJ U-Neek wydaje swój producencki album „Ghetto Street Pharmacist”, na który zaprasza takich artystów jak Bizzy Bone, Krayzie Bone, Cold 187um, Gemini czy Dresta. Na album trafiają zarówno agresywne jak i spokojne kawałki. W niektórych utworach słychać także g-funkowe brzmienie – pojawiają się zarówno funkowe sample, piszczały, a nawet talkbox – szczególnie w „California Streets”.

Dalsza współpraca z Bone Thugs-n-Harmony

DJ U-Neek i Krayzie BoneNa początku 2000 roku wychodzi długo oczekiwany kolejny album Bone Thugs-n-Harmony – „BTNHResurrection”. Middleton produkuje 6 z 16 utworów.

Wyprodukowany przez niego „Change The World” staje się jednym z singli i zostaje do niego nakręcony teledysk. Do innego znanego utworu grupy, „Weed Song” również wyprodukowanego przez U-Neeka, także zostaje nakręcony teledysk. Album w miesiąc okrył się platyną.

W tym samym roku U-Neek wydaje „Ghetto Radio Mixtape”, na który trafiają niewydane i zremiksowane nagrania Bone Thugs-n-Harmony.

Ponad dwa lata później wychodzi kolejny album grupy, „Thug World Order”. Middleton znów produkuje 6 z 16 kawałków, ale w tym intro i skit. Inne utwory to agresywny „Bone, Bone”, „Guess Who’s Back”, spokojne „All The Way”, „Not My Baby” oraz utrzymany w klimacie gospel rap „If I Fall”. Żaden z utworów wyprodukowanych przez U-Neeka nie zostaje singlem.

W 2003 roku U-Neek wypuszcza „Bone Instrumentals”, na którym znajdują się instrumentale i remixy Bone Thugs-n-Harmony.

W 2004 roku Middleton razem z Krayziem Bonem wypuszczają „Bone Thug Affiliates: The Underground Mixtape Showcase”, na którym znajdują się niewydane i zremiksowane tracki grupy i powiązanych artystów.

W 2005 roku wychodzi wydany jedynie w Internecie „Bone 4 Life” Bone Thugs-n-Harmony. Z 14 tracków 6 zostało wyprodukowanych przez Middletona. Spokojne „Playing The Game” wyprodukowane przez U-Neeka zostaje singlem.

W tym samym roku producent wypuszcza „Ghetto Street Thugs: Past & Present Mix CD”, na który trafiają niewydane utwory Bone Thugs-n-Harmony oraz powiązanych artystów.

Na kolejnym albumie grupy, „Thug Stories”, wydanym w 2006 roku, produkuje tylko jeden track, utrzymany w luźnym brzmieniu „She Got Crazy”.

W tym samym roku producent wydaje jeszcze „The Lost Files: The Unreleased Hits”, na którym zamieszcza niewydane tracki grupy.

W 2008 roku Middleton wypuszcza „Bone Instrumentals Part 2”, na który trafiają kolejne wyprodukowane przez niego dla grupy podkłady.

W lutym 2009 roku U-Neek wypuszcza „Thuggish Mix CD”, na którym znajdują się niewydane tracki Bone Thugs-n-Harmony.

DJ U-Neek wrócił do współpracy z BTNH w 2010 roku produkując na album grupy „Uni5: The World’s Enemy” 6 tracków. Po tym albumie grupa dalej współpracuje z producentem, czego owocem jest między innymi wydanie albumu „Art of War: World War III”.

Podyskutuj o DJ’u U-Neeku na forum

Dyskografia:

1999: Ghetto Street Pharmacist

Produkcje m.in. dla:

Angie Stone
Bone Thugs-n-Harmony
Krayzie Bone
Mack 10
Menajahtwa
Yo-Yo