Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

DJ Quik

DJ Quik lub po prostu Quik to raper i producent z Compton. Naprawdę nazywa się David Marvin Blake. Jest jednym z najbardziej znanych reprezentantów g-funku. W młodości był członkiem Tree Top Pirus. Jego ksywa celowo jest pisana błędnie – w środowisku gangów litery CK znaczą Crip Killer, a Quik, jako były Piru, nie chciał obrażać żadnego z gangów.

Początki

Pierwsze kroki w hip-hopie stawia robiąc domowe mixtape’y w końcówce lat 80., np. The Red Tape wydany w 1987 roku. Zaliczając 9 klasę otrzymuje w prezencie gramofon i zaczyna jeździć po południowej Kalifornii pracując jako DJ.

Kariera rapera i producenta

DJ Quik

W lecie 1990 roku podpisuje kontrakt z wytwórnią Profile Records co owocuje wydanym w 1991 roku debiutanckim albumem „Quik Is The Name”.

Album odniósł bardzo duży sukces – został zaliczony do The Source’s 100 Best Rap Albums, zdobył platynę (1995), był 29 na Billboard 200, a dwa single: „Born & Raised In Compton” i „Tonite” były zamieszczone w „Top 20 R&B singles”.

Znane utwory z tego albumu to  oprócz wspomnianych singli utrzymany w brzmieniu reggae „Tha Bombudd” czy wydany również na singlu „Sweet Black Pussy”.

W tym samym roku DJ Quik pracuje z duetem 2nd II None nad ich debiutanckim albumem. Efektem współpracy jest nazwany tak samo jak grupa album „2nd II None”, na którym gościnnie pojawiają się jeszcze inni kumple Quika – AMG oraz Hi-C. Quik  oprócz produkcji rapuje na trzech kawałkach: „Comin’ Like This”, „Ain’t Nothin’ Wrong” oraz „Niggaz Trippin'”.

Również w tym samym roku Quik pracuje nad debiutanckim albumem AMG. Album zatytułowany „Bitch Betta Have My Money” zostaje wydany jeszcze w tym samym roku pod nakładem Select Records.

Rok później Quik wydaje „Way 2 Fonky”. Album również został dobrze przyjęty, a utwór „Jus Lyke Compton” przechodzi do historii rapu z zachodniego wybrzeża.

Album osiągnął status złotej płyty, trafił na 20 miejsce Billboard 200 i został zaliczony do Rolling Stone Top 25 Hip-hop Albums Of All Time (24 miejsce). Na płycie Quik dissuje na trackach „Way 2 Fonky” i „The Last Word” Tim Doga (odpowiedź na Fuck Compton), a na tym pierwszym także MC Eihta, który na „Straight Checkn’em” umieścił diss na Quika („Def Wish”).

Również w 1992 r. Quik pracuje nad podkładami na debiutancki album Penthouse Players Clique. Efektem współpracy jest wydany w Ruthless Records „Paid the Cost”, na którym Quik również rapuje w utworach „Trust No Bitch” oraz „P.S. Phuk U 2″. Na albumie gościnnie pojawia się między innymi również Eazy-E, Battlecat oraz AMG.

Jego trzeci z kolei krążek, „Safe + Sound”, wydany w 1995 roku, znalazł się jeszcze wyżej na liście Billboard 200, bo był 14. Na albumie Quik znów dissuje MC Eihta w utworach „Dollaz + Sense” i „Let You Havit”.

Najsłynniejszym kawałkiem jest tytułowe „Safe + Sound”. Świetnie słychać na tym albumie zainspirowanie Quika takimi artystami jak Roger Troutman i George Clinton.

Co ciekawe, ten pierwszy nauczył Quika posługiwania się talkboxem, co stało się cechą charakterystyczną tego producenta i rapera. Innymi hitami z tego albumu są takie utwory jak „Somethin’ 4 Tha Mood”, „Summer Breeze”, „Itz Your Fantasy” czy „Keep Tha „P” in It”. Na kawałku „Get At Me” Quik dissuje AMG.

W 1996 roku Quik produkuje na album 2Paca „All Eyez On Me” kawałek „Heartz of Men”. Pomaga także przy produkcji innych kawałków i miksuje połowę płyty.

Rok później zostaje wydany wyprodukowany przez Quika pierwszy album Suga Free. DJ Quik rapuje na jednym utworze, „Tip Toe”.

Dalsza kariera

DJ Quik

W 1998 roku Quik znowu zabiera się do pracy z 2nd II None, czego efektem jest album „Classic 220″. Quik staje także za mikrofonem w utworach „Up ‚N da Club” i „Got a Nu Woman”.

Kolejna solowa płyta Quika, „Rhythm-al-ism”, wydana w tym samym roku, trafia na 60 miejsce listy Billboard 200, chociaż magazyn The Source daje jej 4 gwiazdki (na 5 możliwych). Ostatecznie album osiągnął złotą płytę.

Na kawałku „You’z a Ganxta” Quik  kończy beef z Eihtem mówiąc „jak się ogarniesz, to może nagramy coś razem”. Podobno wspólny track został nagrany, ale nie został nigdy wypuszczony.

Na albumie pojawia się gościnnie na 4 trackach AMG, z którym Quik dochodzi do porozumienia. Znane utwory z tego albumu to oprócz wspomnianego „You’z a Ganxta” takie kawałki jak „Hand In Hand”, kontynuacja „Tha Bombudd” z „Quik Is The Name” czyli „Bombudd II” czy nagrany z wykorzystaniem talkboxa „I Useta Know Her”.

W 2000 r. zostaje wydana płyta „Balance & Options”, która ląduje na 18. pozycji Billboard 200. Album promuje singiel „Pitch In On A Party”. Na albumie Quik wspomina zmarłego przed 5 laty Eazy’ego-E w utworze „Quikker Said Than Dunn”. Warto wspomnieć, że na albumie pojawia się znany piosenkarz soul i R&B, James DeBarge w utworze „Tha Divorce Song”.

W tym samym roku Quik produkuje 9 z 16 utworów na debiutancki album Mausberga, „Non Fiction”. Sam Mausberg zostaje zamordowany kilka miesięcy przed wydaniem albumu, co doprowadza Quika do długiej i głębokiej depresji.

Również w 2000 roku zostaje wydana kompilacja „Konnectid Project, Vol. 1″ na której w czterech utworach pojawia się DJ Quik. Oprócz Quika na albumie pojawiają się między innymi Hi-C, Xzibit, Kam, Mausberg, Suga Free czy Playa Hamm.

Dwa lata później wydaje „Under Tha Influence”, który również odnosi dość spory sukces – trafia na 27. miejsce listy Billboard 200. Płyta została wydana w niezależnej wytwórni Ark 21 Records. Największym hitem na albumie okazał się być singiel „Trouble” z AMG, do którego został nagrany teledysk. Powstał też remix tego utworu, na którym można usłyszeć Suga Free.

W 2002 roku Quik bierze udział w specjalnym odcinku amerykańskiej edycji „Najsłabszego ogniwa”, w którym wystąpili raperzy. W odcinku zwycięża Young MC, drugie miejsce zajmuje Xzibit, trzecie Nate Dogg, a czwarte Quik.

W listopadzie 2002 roku wychodzi czwarty pośmiertny album 2Paca, Better Dayz, na którym pojawia się produkcja Quika – „Late Night”. Kawałek ten był oryginalnie nagrany w połowie lat 90. i gościnnie występował na nim AMG – ziomek Quika. Na Better Dayz jego zwrotka została zastąpiona przez Outlawz.

W 2004 roku wychodzi kolejny album od Suga Free, „The New Testament”. Na albumie pojawiają się również produkcje DJ Quika.

W 2005 roku wychodzi album „Trauma” , który sprzedaje się w liczbie  100 000 kopii. Album został wydany w nowej, niezależnej wytwórni Quika – „Mad Science Records”. Dzieło zostało dobrze przyjęte, a do nagrywania Q zaprosił takich artystów jak Nate Dogg, B-Real, The Game czy Ludacris.

DJ Quik & Kurupt

W maju 2006 roku wychodzi „The Features”, kompilacja od Suga Free. Na kilku utworach pojawia się DJ Quik.

W tym samym czasie wychodzi druga część „The Features”, „The Features, Vol. 2 „, na której również pojawia się Quik.

28 czerwca 2006 trafia do więzienia za grożenie swojej siostrze. Po wyjściu pod koniec października rozpoczyna pracę nad wspólnym albumem z AMG (Midnight Life). Zakładają razem grupę The Fixxers.

Ostatecznie album z AMG zostaje nielegalnie puszczony do sprzedaży w internecie przez partnera biznesowego Quika i AMG. Album, pomimo iż był niedokończony, zostaje udostępniony do sprzedaży poprzez myspace Secret Music Group. Na albumie gościnnie udziela się Jim Jones, Kay L,  Twista oraz Rich Boy. Po tym incydencie duet zawiesza prace nad wspólnym projektem.

W 2008 roku Quik miał udział w produkcji „Ego Trippin'” Snoop Dogga. Wraz z nim i Teddym Rileyem założyli także grupę QDT (Quik-Dogg-Teddy).

W tym samym roku wychodzi bootleg „The Death Row Sessions EP”, na którym znajdują się niewydane materiały z Death Row, m.in. z gościnnym udziałem 2Paca, 2nd II None czy AMG.

W czerwcu 2009 roku Quik wydaje z Kuruptem wspólny album zatytułowany „Blaqkout”. Na album trafia 13 utworów, w tym promowane przez teledyski „9x’s Outta 10″ czy „Do You Know”. Na płycie pojawia się także diss na starych kumpli Quika: 2nd II None, Hi-C i AMG w kawałku „Fuck Y’all”.

Po pewnym czasie Quik ponownie godzi się z 2nd II None oraz Hi-C. Z AMG dalej trwa beef.

W kwietniu 2011 roku do sprzedaży trafia nowy album DJ Quika pt. „The Book of David”. Krążek jest promowany przez single „Luv of My Life” oraz „Real Women”. Album zostaje dobrze przyjęty przez krytyków i fanów – trafia na 5. miejsce listy Top Rap Albums oraz 12 miejsce listy Top R&B/Hip-Hop Albums sprzedając się w USA w liczbie 9 700 kopii w pierwszym tygodniu sprzedaży.

Podyskutuj o DJ’u Quiku na forum

Dyskografia:

1991: Quik Is the Name
1992: Way 2 Fonky
1995: Safe & Sound
1998: Rhythm-al-ism
2000: Balance & Options
2002: Under tha Influence
2005: Trauma
2008: The Death Row Sessions EP (bootleg z niewydanymi materiałami z Death Row)
2009: Blaqkout (z Kuruptem)
2011: The Book of David

Produkcje m.in. dla:

2nd II None
2Pac
AMG
Jay-Z
Nate Dogg
Penthouse Players Clique
Snoop Dogg
Suga Free
The Game
Xzibit