Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

Czym jest g-funk?

Dowiedz się czym jest g-funk.

Słońce, palmy, lowridery, Kalifornia - popularne motywy przewodnie w g-funku.

Słońce, palmy, lowridery, Kalifornia – popularne motywy przewodnie w g-funku.

G-funk (inaczej gangsta funk lub ghetto funk) powstał na początku lat 90. w Kalifornii.

Charakterystyczne dla g-funku są:

  • piszczący, wykorzystujący efekt portamento, dźwięk (potocznie zwany po polsku „piszczałą”),
  • użycie syntezatorów,
  • użycie spowolnionych funkowych sampli (najpopularniejsze pochodzą od artystów wykonujących p-funk – m.in. Parliament, Funkadelic, Bootsy Collins, George Clinton czy Zapp oraz od artystów tworzących R&B takich jak np. Isley Brothers)
  • głęboki bas,
  • śpiewane refreny,
  • żywe instrumenty (część utworów g-funkowych nie jest oparta na żadnych samplach i są w całości komponowane na żywych instrumentach),
  • wykorzystanie talkboxa lub vocodera.

Najpopularniejsi g-funkowi producenci to m.in. Battlecat, Cold 187um, Daz Dillinger, DJ Quik, Dr. Dre, Fredwreck czy Warren G.

Krótka historia g-funku

Dr. Dre i Above the Law

Dr. Dre i Above the Law

Powszechnie uważa się, że twórcą g-funku jest Cold 187um, KMG (obaj należący do grupy Above the Law) i zaprzyjaźniony producent Laylaw albo Dr. Dre. Spór o to kto jest ojcem g-funku doprowadził do konfliktu między Above the Law oraz Dr. Dre.

Dr. Dre został oskarżony o kradzież g-funkowego brzmienia po przesłuchaniu utworów przygotowanych przez producenta Cold 187um na nowy album Above the Law „Black Mafia Life”.

Dre po przesłuchaniu produkcji Cold 187um skorzystał z podobnych sampli i brzmień przy tworzeniu swojego pierwszego albumu „The Chronic”. Jako że „The Chronic” wyszło 15 grudnia 1992 roku, dwa miesiące przed nowym albumem Above the Law, to właśnie ta data została przez wielu uznana za „oficjalny” początek historii g-funku. Za pierwszy w pełni g-funkowy album uważa się jednak EP „Vocally Pimpin'” od Above the Law wydane w lipcu 1991 roku.

W rzeczywistości utwory o brzmieniu g-funkowym powstawały wcześniej niż w 1992 roku, by podać za przykład chociażby „Just Don’t Bite It” N.W.A. (produkcji Dr. Dre) czy „Murder Rap” Above the Law (produkcji Dr. Dre i Laylaw) o wczesnym g-funkowym brzmieniu czy pierwsze „pełnoprawne” g-funkowe utwory, np. „Alwayz into Somethin'” N.W.A. (także produkcji Dr. Dre) czy „4 the Funk of It” Above the Law (produkcji Cold 187um i Laylaw).

Sama nazwa tego gatunku powstała w 1992 roku. Za nazwę „g-funk” odpowiada Laylaw, producent odpowiedzialny za rozwój grupy Above the Law i pierwsze g-funkowe utwory.

Lata świetności

Warren G - Regulate... G Funk Era, jeden z najpopularniejszych g-funkowych albumów.

Warren G – Regulate… G Funk Era, jeden z najpopularniejszych g-funkowych albumów.

Gatunek ten został spopularyzowany głównie przez takich artystów jak Above the Law, Dr. Dre, 2Pac, Snoop Dogg, Nate Dogg, Warren G (do popularyzacji g-funku bardzo przyczynił się nagrany przez Nate Dogga oraz Warrena G utwór „Regulate”), Tha Dogg Pound (Daz Dillinger oraz Kurupt), DJ Quik czy Eazy-E.

Okresem świetności g-funku były lata 1992–1996. Wtedy to wychodziło mnóstwo g-funkowych albumów zarówno znanych artystów jak i undergroundowych wykonawców.

Od 1996 roku z roku na rok g-funk zaczął tracić na popularności, choć obecnie, w znacznie mniejszej ilości, również wydawane są albumy utrzymane w tym klimacie.

Regularnie pojawiają się także nowe pojedyncze g-funkowe utwory różnych artystów, w tym także utwory od artystów, którzy przyczynili się do wypromowania tego nurtu.