Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

Coolio

Coolio, właściwie Artis Leon Ivey, Jr (ur. 1 sierpnia 1963) dorastał w Compton. Był synem stolarza Artisa Leon Ivey, Sr. i Jackie Slater, pracowniczki fabryki. Jest głównie znany z olbrzymiego hitu „Gangsta’s Paradise”.

Dzieciństwo

W młodości choruje na astmę. Jest dobrym uczniem i lubi czytać książki, ale jego rodzice rozwodzą się, kiedy ten ma 11 lat.

Coolio zaczyna zadawać się z Baby Crips i powoli wpada w kłopoty, jednak ci nie chcą młodego Artisa w gangu. Zaczyna nosić broń do szkoły, popełnia drobne przestępstwa.

W wieku 14 lat zakłada zespół Soundmasters, a kilka lat później NuSkool (New Underground Systematically Killing Old Outdated Lyrics). W wieku 17 lat trafia do więzienia na kilka miesięcy za kradzież (wsypał go znajomy).

Udaje mu się jednak ukończyć szkołę i zaczyna edukację w Compton Community College. Tam zaczyna pierwsze występy, podczas jednego ktoś nazwał go „Coolio Iglesias”.

Staje się regularnym gościem w stacji radiowej KDAY i wydaje tam swój pierwszy singiel – „Whatcha Gonna Do”. Niestety w międzyczasie uzależnia się od kokainy, z którą na szczęście udaje mu się zerwać, i zaczyna pracować na różnych stanowiskach. Podczas pracy jako ochroniarz na lotnisku w LA znów zaczyna rapować.

WC and the Maad Circle

Kiedy wydaje swój kolejny singiel „You Gonna Miss Me”, spotyka WC, jego brata DJ Crazy Toonesa i Sir Jinxa. We czwórkę jako WC and the Maad Circle wydają album „Ain’t a Damn Thang Changed”. Odnosi on dosyć spory sukces, a Coolio poznaje takich raperów jak MC Eiht czy J-Dee z Da Lench Mob.

Solowy debiut

3 lata później we współpracy z Brianem „Wino” Dobbsem, Coolio wydaje swój pierwszy album – „It Takes a Thief”. Płytę promują 4 single – „Fantastic Voyage”, „County Line”, „Mama I’m In Love Wit a Gangsta” i „I Remember”.

Największym hitem okazuje się być „Fantastic Voyage” – rapowy remake funkowego hitu od Lakeside. Album trafia na 8 miejsce listy Billboard Hot 200, a „Fantastic Voyage” staje się tak popularne, że zajmuje 2. miejsce na liście Hot Rap Singles i zostaje uznany przez Rolling Stone, Spin i Village Voice jako jeden z 5 najlepszych utworów roku.

Rok później wydaje z WC & the Maad Circle album „Curb Servin'”, który okazuje się dużym sukcesem, ląduje na #15 miejscu „Top Hip Hop/R&B”, a Coolio poznaje takich artystów jak Ice Cube, Rhythm D czy Mack 10.

Gangsta’s Paradise

CoolioNiedługo po tym poznaje L.V., znanego ze współpracy z South Central Cartel, i tworzą utwór oparty o przebój Stevie Wondera „Pastime Paradise” – „Gangsta’s Paradise”.

Utwór okazuje się być ogromnym hitem, największym w karierze całego artysty. Początkowo Tommy Boy odradzało Coolio nagrać taki track, a co dopiero umieszczać go na swojej kolejnej płycie, ponieważ mroczny podkład, tekst traktujący o życiu w getcie i śpiewany refren mogą się nie spodobać.

Utwór zostaje jednak umieszczony na soundtracku do filmu „Dangerous Minds (Młodzi i Gniewni)”. Kawałek zostaje singlem z nowej płyty Coolio o tym samym tytule.

Staje się też jego pierwszym utworem, który zdobywa 1. miejsce na listach przebojów i pierwszym gangsta rapowym utworem, który zdobył 1. miejsce w Wielkiej Brytanii. Coolio zdobywa nagrodę Billboard Music za najlepszy singiel i najlepiej sprzedający się singiel roku. Jeszcze w 1995 r. zostaje nominowany do nagrody Grammy „Best Rap Solo Performance” za album „It Takes a Thief”.

Album „Gangsta’s Paradise” otrzymuje potrójną platynę i dzięki takim hitom jak „1, 2, 3, 4 (Sumpin’ New)”, „Too Hot” czy oczywiście „Gangsta’s Paradise” Coolio zdobywa nagrodę „Best Rap Solo Performance”.

W międzyczasie tworzy piosenkę na potrzeby serialu komediowego „Kenan and Kel” i rozpoczyna karierę aktorską w 1996 w komedii „Phat Beach” oraz gra małą rolę w „Batman and Robin”.

Dalsza kariera

CoolioTrzeci album Coolio, „My Soul” był bardzo oczekiwany. Niestety wydanie albumu przyćmiły dwa wydarzenia – śmierć 2Paca i Notoriousa B.I.G.

Mimo to okazuje się jednak być sporym komercyjnym sukcesem i ląduje na 39. miejscu na Billboard 200 i 49. Top R&B/Hip-Hop Albums.

Największym hitem okazuje się „C U When U Get There” zajmując wysokie miejsca na listach przebojów – 12 na Billboard Hot 100, 7 na Hot Rap Singles, 19 na Rhythmic Top 40 i 11 na Hot Dance Singles Sales.

„C U When U Get There” był nagrany z 40 Thevz i zostało wykorzystane do filmu „Nothing to Lose” (Nic do stracenia). Pod koniec roku Coolio i kilku jego znajomych zostają oskarżeni o kradzież z niemieckiego sklepu odzieżowego.

Latem 1998 Coolio zostaje aresztowany ponownie, tym razem w Lawndale w Kalifornii. Jechał po złej stronie drogi, z nieważnym prawem jazdy, miał schowaną broń i niewielką ilość marihuany.

Rok później występuje w filmie „Tyrone” i planuje wybrać się na trasę koncertową promującą jego własną wytwórnie Crowbar, niestety musi ją odwołać z powodu wypadku samochodowego.

Przez kolejne lata Coolio otrzymuje małe role w różnych filmach, wreszcie wydaje w 2001 roku kolejny album – „Coolio.com”. Zostaje on wydany tylko w Japonii pod nakładem JVC Victor. Większość kawałków znalazła się na nowym albumie rapera – „El Cool Magnifico” wydanym rok później w Riviera Records. Zawiera trzy single – „I Like Girls”, „Ghetto Square Dance” i „Sunshine”, ale żaden nie trafia na listy przebojów. Coolio zaprasza znanych gości m.in. Daza z DPG, B-Reala czy Ms. Toi.

O Coolio ucichło, dorabiał rolami w filmach, ale na rapową scenę wrócił dopiero 4 lata później albumem „The Return of the Gangsta”, który promował singiel „Gangsta Walk” ze Snoop Doggiem. Na albumie Coolio wraca do gangsterki, ale nie odnosi on wielkiego sukcesu. Na albumie można usłyszeć starego znajomego Coolio – L.V.

Dwa lata później wydaje album „Steal Hear” dla Super Cool Entertainment. Na płycie po raz kolejny zostaje użyty kawałek „Gangsta Walk”. Jedynym singlem jest utwór „Boyfriend” na którym można usłyszeć syna Coolio. Album mimo reklamy nie odnosi sukcesu.

W tym samym roku Coolio można było oglądać w internecie na My Damn Channel w programie kucharskim „Cookin’ With Coolio”.

Ostatnio

W 2009 roku dołącza do brytyjskiej wersji Celebrity Big Brother. Był najbardziej kontrowersyjnym uczestnikiem, ostatecznie zajął trzecie miejsce.

W 2009 Coolio wydaje album „From The Bottom 2 The Top”. Produkcje głównie opierają się na samplach z R&B, ale trafia się także sampel nawet od Ennio Morricone. Niestety album odnosi słabe wyniki w sprzedaży.

10 marca tego samego roku Coolio zostaje aresztowany na lotnisku LAX w LA za posiadanie dużych ilości narkotyków. Ostatecznie został tego samego dnia wypuszczony za kaucją 10 000$.

Dotychczasową dyskografię Coolio zamyka wydany w 2013 roku singiel „Get Rich”.

Podyskutuj o Coolio na forum

Dyskografia

1991: Ain’t a Damn Thing Changed (z WC and the Maad Circle)

1994: It Takes a Thief

1995: Curb Servin’ (z WC and the Maad Circle)

1995: Gangsta’s Paradise

1997: My Soul

2001: Coolio.com

2002: El Cool Magnifico

2006: The Return Of The Gangsta

2008: Steal Hear

2009: From The Bottom 2 The Top