Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

Compton’s Most Wanted

Compton's Most WantedCompton’s Most Wanted to jedna z pierwszych grup gangsta rapowych na Zachodnim Wybrzeżu. Często kojarzona i porównywana z formacją N.W.A.

CMW zasłynął dzięki swojemu liderowi MC Eiht’owi, który posiada bardzo charakterystyczny głos i flow. Grupa pochodzi z Compton, a w jej skład wchodzą MC Eiht, MC Chill, DJ Mike T, DJ Slip oraz Boom Bam. Do grupy należał też DJ Ant.

Początki

W 1987 roku w Compton MC Eiht (Aaron Tyler) członek gangu Tragnew Park Compton Crips, MC Chill (Vernon Johnson), Boom Bam (Gene Heisser), DJ Slip (Terry Allen) oraz DJ Ant Capone zakładają Compton’s Most Wanted. The Unknown DJ zostaje producentem grupy, ale nie wchodzi w jej oficjalny skład.

Przed premierą pierwszego krążka DJ Ant zostaje zwolniony z zespołu, a na jego miejsce przychodzi DJ Mike T (Mic Bryant).

24 maja 1990 roku nakładem Orpheus Records wychodzi debiutancki album grupy, „It’s a Compton Thang”. Album w całości zostaje wyprodukowany przez DJ’a Slipa i The Unknown DJ’a. Krążek trafia na 132. miejsce na liście przebojów Billboard 200.

Początek kariery

Compton's Most WantedW 1991 roku, przed rozpoczęciem nagrań do drugiego albumu, MC Chill zostaje skazany na 3 lata więzienia. Z tego powodu nie pojawia się na wydanym 16 lipca tego samego roku albumie „Straight Checkn ’Em”. Płyta jest promowana singlem „Growin’ Up in the Hood”, który tydzień wcześniej został również wydany na soundtracku do filmu „Boyz n the Hood”.

Album odniósł o wiele większy sukces od poprzedniej produkcji: płyta dotarła na 92 miejsce na liście przebojów Billboard 200 i 23 listy Billboard Top R&B/Hip-Hop Albums.

Podobnie jak debiut, „Straight Checkn ’Em” w całości zostaje wyprodukowany przez DJ’a Slipa i The Unknown DJ’a. Płyta zapoczątkowuje również serię utworów „Def Wish”, które są dissami wymierzonymi w DJ’a Quika. Podobnie jak debiut, krążek został wydany nakładem wytwórni Orpheus.

29 września 1992 roku, nakładem Orpheus, wydany zostaje trzeci i najpopularniejszy album Compton’s Most Wanted – „Music To Driveby”. Płyta promowana jest wyprodukowanym przez DJ’a Slipa singlem „Hood Took Me Under”. W utworze wykorzystany zostaje sampel z utworu „Walk On By” Isaaca Hayesa. Do „Hood Took Me Under” nakręcono także teledysk. Singiel trafia na 5 miejsce listy Hot Rap Singles, a w 2004 roku zostaje wykorzystany do ścieżki dźwiękowej gry Grand Theft Auto: San Andreas.

Płyta zdobywa status platyny i uznanie krytyków. Trafia na najwyższe w historii grupy, bo 66, miejsce na liście przebojów Billboard 200. „Music To Driveby” zawiera kontynuację beefu z DJ’em Quikiem – utwór „Def Wish II”. Na płycie pojawia się także utwór „Who’s Fucking Who?”, diss na nowojorskiego rapera Tima Doga, który w 1991 roku wypuścił diss na Zachodnie Wybrzeże pt. „Fuck Compton”. MC Chill z powodu odsiadki również nie pojawia się na tym albumie.

Rozpad grupy

Compton's Most WantedPo wydaniu „Music to Driveby” grupa rozpada się. Główna twarz Compton’s Most Wanted, MC Eiht, rozpoczyna karierę solową. W 1993 roku występuje w słynnym filmie „Menace To Society”. W tym samym roku Mike T wydaje wspólnie z Loon-E-Toonem album „Inglewoodz Finast”.

W 1994 roku MC Chill zostaje zwolniony z więzienia, a MC Eiht wydaje solowy debiut – „We Come Strapped”. Producentem albumu jest między innymi DJ Slip. Swój udział w albumie ma także DJ Mike T.

W kolejnych latach MC Eiht kontynuuje karierę solową. Na krążkach udzielają się również członkowie CMW. W 1995 roku Boom Bam, MC Eiht i MC Chill formują grupę N.O.T.R. i nagrywają album. Atlantic Records wykupuje album grupy, ale ostatecznie album nigdy nie zostaje wydany.

Powrót

Po 8 latach przerwy, 24 października 2000 roku, Compton’s Most Wanted powraca z albumem „Represent” wydanym nakładem Half Ounce Records. Płyta jest promowana dwoma singlami: „This is Compton 2000” oraz „Then U Gone”. Okładka płyty nawiązuje do okładki albumu N.W.A. „Straight Outta Compton”.

Podobnie jak poprzednie albumy za produkcję odpowiada DJ Slip i The Unknown DJ. „Represent” nie powtarza sukcesu poprzednich albumów grupy. Siedem lat później MC Eiht wydaje re-release albumu pod nazwą „Representin’”.

Kolejna przerwa

Po wydaniu czwartego albumu grupa ponownie znika ze sceny. MC Eiht wydaje kolejne solowe albumy, a pozostali członkowie CMW zajmują się swoimi projektami. W 2004 roku MC Eiht użycza głosu postaci Rydera z gry Grand Theft Auto: San Andreas. Na soundtracku do tej gry pojawia się utwór „Hood Took Me Under”.

Ponowne zjednoczenie

13 czerwca 2006 roku CMW wydaje „Music To Gang Bang”. Jest to pierwszy krążek, za którego produkcję nie odpowiadają DJ Slip i The Unknown DJ. Producentami tego albumu są Mr. Criminal & Fingazz. Krążek jest promowany przez cztery single: „Music To Gang Bang”, „Still a Menace”, „Come Ride With Me” i „We Get Down Like That”.

Podobnie jak „Represent”, płyta nie sprzedaje się zbyt dobrze. Po wydaniu tego krążka Compton’s Most Wanted ponownie znika ze sceny. MC Eiht kontynuuje karierę solo, a pozostali członkowie grupy, z wyjątkiem Mike’a T, pracują nad swoimi solowymi albumami.

Podyskutuj o Compton’s Most Wanted na forum

Dyskografia:

1990: It’s a Compton Thang
1991: Straight Checkn ‘Em
1992: Music to Driveby
2000: Represent
2006: Music to Gang Bang