Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

213

213 to grupa, w skład której wchodzi Nate Dogg, Snoop Dogg oraz Warren G. Choć wspólnie nagrali tylko jeden album, każdy z członków tej grupy w olbrzymim stopniu przyczynił się do popularyzacji g-funku.

Początki

Historia zespołu rozpoczyna się w 1991 roku, kiedy to pochodzący z Long Beach Snoop Dogg zapoznaje się z Warrenem G, producentem z tego samego miasta.

Warren i Snoop razem z lokalnym DJ’em nagrywają niskobudżetowe demo. Aby uatrakcyjnić zespół postanawiają jeszcze zwerbować szkolnego kolegę Snoopa, Nathaniela „Nate Dogga” Hale’a, aby śpiewał refreny. Grupę postanawiają nazwać 213, ze względu na miejscowy numer kierunkowy.

Po skończeniu partii piosenek, Warren spotyka się ze swoim przyrodnim bratem, Dr. Dre, aby porozmawiać o kontrakcie nagraniowym. Reakcja Dre po usłyszeniu kawałków nie jest przychylna – mówi, że ich muzyka „jest do dupy”.

Mimo odrzucenia grupa nie przestaje nagrywać i Warren po pewnym czasie przekazuje Dre kolejną taśmę. Tym razem przypada Dre do gustu. Producent wielokrotnie puszcza ją na swojej domowej imprezie. Jak pisze Ronin Ro w książce „Have Gun, Will Travel – The Spectacular Rise and Fall of Death Row Records” „gdy przyjaciele namawiali Dre, by się napił, ten siedział koło magnetofonu”.

Dr. Dre jest pod wrażeniem umiejętności Snoopa i przyjmuje go do wytwórni Death Row.

Death Row i kariery solowe członków grupy

213Razem ze Snoopem do wytwórni trafiają Warren G i Nate Dogg, którzy jednak nie podpisują kontraktu. Zespół pojawia się gościnnie na pierwszym albumie Dr. Dre, „The Chronic” w kawałku „Deeez Nuuuts”. Jest to zarazem pierwszy opublikowany utwór, na którym słychać razem całą grupę.

W 1993 roku Nate Dogg podpisuje kontrakt z wytwórnią. W tym samym roku wychodzi debiutancki album Snoopa, „Doggystyle”. Całe 213 pojawia się na kawałku „Ain’t No Fun (If the Homies Can’t Have None)”.

W 1994 roku Warren G podpisuje kontrakt z Def Jam. Wtedy to drogi artystów z 213 rozchodzą się.

Dopiero dwa lata później Nate’a, Snoopa i Warrena znowu można usłyszeć na jednym tracku. Grupa pojawia się na utworze „Groupie” z drugiego albumu Snoopa, „Tha Doggfather”.

Kolejne dwa lata później całe 213 można usłyszeć na albumie Nate Dogga – „G-Funk Classics, Vol. 1 & 2” w utworze „Friends”.

W 1999 roku Kurupt zaprasza grupę na swój drugi album – „Tha Streetz Iz a Mutha”. Nate’a, Snoopa i Warrena można usłyszeć na kawałku „Neva Gonna Give It Up”.

W tym samym roku grupa pojawia się jeszcze na dwóch kawałkach – „Don’t Tell” z czwartego albumu Snoopa „No Limit Top Dogg” i „Game Don’t Wait” z trzeciego albumu Warrena G „I Want It All”.

W 2001 roku grupa występuje na kolejnym albumie Warrena – „The Return of the Regulator” w kawałku „Yo’ Sassy Ways”.

W 2002 roku grupa pojawia się na kawałku „From Long Beach 2 Brick City” z kolejnego albumu Snoopa „Paid tha Cost to Be da Boss”.

W 2003 roku Snoop wydaje mixtape „Welcome to tha chuuch, Vol. 2”, na którym pojawia się utwór „So Fly” będący parodią utworu Monici „So Gone”. W ręce Missy Elliott, która wyprodukowała ten utwór Monici, trafia taśma z tym kawałkiem. Producentka jest pod wrażeniem i zgadza się odstąpić prawa do sampla w zamian za występ grupy na remixie utworu „Can’t Go For That” piosenkarki R&B Tamii.

W tym samym roku wytwórnia Daza, DPG Recordz, upoważnia jednego z japońskich wydawców do sprzedaży na terenie tego kraju płyty D.P.G. – „The Unreleased Collection”. Na albumie pojawia się utwór „Family Reunion”, na którym słychać całe 213.

Debiutancki album

213 na koncercieW 2004 roku wychodzi długo oczekiwany pierwszy wspólny album grupy. Wydany pod wytwórnią TVT album nazwany „The Hard Way” promują takie utwory jak „So Fly” oraz „Groupie Luv”. Do tego drugiego kawałka został również zrealizowany teledysk, w którym raperów gonią brzydkie fanki. Co ciekawe, teledysk został nakręcony w domu Snoopa.

Album zostaje dobrze przyjęty i zajmuje wysokie miejsca na listach – 1. miejsce na liście Top R&B/Hip-Hop Albums i 4. miejsce na liście Billboard Hot 200. Za podkłady odpowiadają między innymi tacy producenci jak DJ Pooh („Groupie Luv”), Kanye West („Another Summer”), Tha Chill („Run On Up” i „Ups & Downs”) czy Missy Elliott (wspomniany wcześniej kawałek „So Fly”).

Rok później grupa pojawia się na kolejnym albumie Warrena G – „In the Mid-Nite Hour” w kawałku „PYT”.

Od 2005 roku 213 nie pojawiło się na żadnym oficjalnym wydaniu.

W 2008 roku Nate Dogg doznaje dwóch udarów mózgu.

W wywiadzie z marca 2009 roku dla DubCNN Warren G na pytanie, czy wyjdzie jakiś nowy projekt 213 odpowiada „Tak! Jak tylko Nate stanie na nogi, zrobimy to! 213 z pewnością!”.

15 marca 2011 roku Nate Dogg umiera. The Hard Way okazuje się zostać jedynym albumem grupy nagranym za życia wszystkich jej członków.

Podyskutuj o 213 na forum

Dyskografia:

2004: The Hard Way