Otrzymuj informacje ze świata g-funku

Bądź zawsze na bieżąco z aktualizacjami na stronie i nowymi inicjatywami G-funk.eu.
Wpisz poniżej swój adres e-mail i kliknij „zapisz się”.

10 kawałków na lato #4

Na letni relaks mało gatunków muzycznych pasuje tak bardzo jak g-funk, szczególnie ten tworzony przez kalifornijskich artystów. Dzisiaj wracamy z kolejną, czwartą już listą kawałków na lato. Tym razem lista zawiera 10 kawałków, które nie tylko mają wychillowane słoneczne brzmienie, ale także wychillowane teledyski. Skupiamy się głównie na mniej znanych trackach wydanych w ciągu ostatnich paru lat, więc niekoniecznie wszystkie z nich można nazwać 100% g-funkiem.

1. Warm Brew – WB

Warm Brew to kalifornijski skład, który stawia głównie na stare brzmienia nawiązujące do g-funku, soulu i R&B. W „WB” wszystko jest wychillowane – bit, nawijka, refren i sam teledysk ze stereotypowymi kalifornijskimi laseczkami na wrotkach.

2. Polyester the Saint – The El Co

Polyester the Saint to młoda kalifornijska krew o wielu talentach – producent, raper, multiinstrumentalista oraz wokalista. „The El Co” to świetna próbka jego twórczości – większość jego tracków nawiązuje do klasycznego luźnego kalifornijskiego brzmienia. Sam teledysk? Trudno zrobić coś bardziej kalifornijskiego (a szczególnie ujęcie z 0:38).

3. C.O.S.A. – So West Coast

Tytuł kawałka mówi sam za siebie. Francuski g-funkowy producent Sovan na bicie i jeden z najbardziej utalentowanych g-funkowych wokalistów – Bo Roc z The Dove Shack – wykonujący dużą porcję tracka tworzą świetny kozacki klimat, który dopełnia jeszcze nawijka C.O.S.A.

4. Omar Aura – The Weekend

Omar Aura to młody raper, który postawił sobie za cel przywrócić g-funk do życia (o czym nawija w tracku „Bring G Funk Back”, który prezentujemy pod koniec listy). „The Weekend” faktycznie brzmi jak wyjęty żywcem z lat 90. – oby kariera tego rapera dalej rozwijała się w rytmach takich brzmień.

5. Warm Brew – Hear Ya Say

Klimat drugiego tracka Warm Brew na tej liście może niektórym przypominać Bone Thugs-n-Harmony. Choć nawijka momentami jest szybka, cały track jak i luźny teledysk dalej wpasowują się w klimat wakacyjnych brzmień.

6. Polyester The Saint – Late Night Dippin’

Drugi track Polyestera The Sainta na tej liście spodoba się wszystkim tym, którzy lubią wieczorny chilling przy g-funku. „Late Night Dippin'” z gościnnym udziałem Manna doskonale nadaje się na przejażdżki po mieście w ciepłe letnie wieczory.

7. ADT Tha T3AM – Summer Time

Co tu dużo mówić – jeśli szukacie typowego kawałka i teledysku w słonecznym klimacie, „Summer Time” jest odpowiedzią. Umiejętności liryczne i nawijka raperów może nie są z najwyższej półki, ale umiejętności tworzenia dobrego klimatu nie można im odmówić.

8. Freddie Gibbs – Menace II Society

Wyprodukowany przez Cardo kawałek, na którym nawija Freddie Gibbs, Polyester the Saint oraz Dom Kennedy to świetny przykład nowoczesnego g-funku. I choć na teledysku raperzy jadą nowym Cadillaciem zamiast klasycznym lowriderem, klimat dalej jest bez wątpienia kalifornijski i nawiązuje do g-funku z lat 90.

9. Omar Aura – Bring G Funk Back

Kto z czytelników tej strony nie chciałby powrotu g-funku? Choć szansa na powrót g-funku do mainstreamu jest bardzo mała, niektórzy artyści starają się go przywrócić przynajmniej w bardziej undergroundowych kręgach. Wspomniany już na tej liście Omar Aura jest dobrym kandydatem na jednego z czołowych reprezentantów świeżego g-funku.

10. Daz Dillinger & WC – Late Nite

Na sam koniec zostawiliśmy kawałek w nieco innym klimacie niż pozostałe. Na wakacyjną imprezę utwór Daza i WC może aż tak bardzo się nie nadaje, ale na wieczorny cruising po mieście z opuszczonymi szybami jest idealny (bonusowe punkty za cruising w Benzie 500).